Časopis Týden loni v červenci přinesl sérii reportážních fotografií ze zahajovacího večera na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V záplavě VIP osobností všeho druhu na jednom ze snímků se svými partnerkami zapózovali i tři významní muži českého byznysu a politiky: mediální magnát Jaromír Soukup, olomoucký majitel banky Creditas a Grandhotelu Pupp Pavel Hubáček společně s místopředsedou Babišova hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Mohlo by jít o náhodné zdvořilostní setkání, jakých se na festivalu odehraje každoročně nepočítaně, Soukupův Týden ale ve stejném vydání přinesl v jiné rubrice tu samou trojici (šestici) ještě jednou. Tentokrát zachycenou v daleko uvolněnější a méně formální atmosféře. Při odpoledním dýchánku u vína na Světovém poháru v parkurovém skákání v Olomouci. Tato sportovní a společenská akce se uskutečnila týden před startem karlovarské filmové přehlídky.

Obě fotografie tak celkem výmluvně dosvědčují úzké obchodní a finanční vazby mezi Soukupem a Hubáčkem, o nichž se v byznysových kruzích hovoří už delší dobu, stejně jako vazby mezi Hubáčkem a Faltýnkem. A ty jsou pro tuto chvíli podstatnější. Právě Hubáček s Faltýnkem totiž hrají velmi významnou roli v kauze kolem společnosti ČD – Telematika majoritně ovládané Českými drahami, která teď vstupuje do závěrečné fáze. V té by stát měl firmu stoprocentně ovládnout, nejspíše pod hlavičkou státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Je to právě olomoucký miliardář Hubáček, majitel skupiny Unicapital, kdo dnes v telekomunikační firmě drží důležitý minoritní podíl (29 % akcií), jejž stát nezbytně potřebuje vykoupit. Na prodeji by byznysmen z Hané mohl vydělat stovky milionů korun.

Lidé blízcí Faltýnkovi ve firmě ČD – Telematika

Pavel Hubáček
Byznysmen z Olomouce, majitel skupiny Unicapital. Od roku 2016 minoritní akcionář ve firmě ČD – Telematika. Mimo jiné také majitel banky (dříve záložny) Creditas, karlovarského Grandhotelu Pupp, několika administrativních center, zemědělských podniků a sítě zdravotnických zařízení Alzheimercentrum.

Milan Feranec
Politik z Olomouce. Nyní poslanec za hnutí ANO, zároveň šéf dozorčí rady Českých drah a firmy ČD – Telematika. Dříve i náměstek ministra dopravy. S Jaroslavem Faltýnkem v minulosti mnoho let pracoval ve skupině Tchecomalt Group a v Agrofertu Andreje Babiše.

Květoslav Hlína
Advokát z Přerova, dříve pracující pro Babišovu skupinu Agrofert. Po nástupu hnutí ANO získal zakázky od státních subjektů v resortu dopravy, včetně ČD – Telematiky. Má řadu kontraktů i od pražského dopravního podniku. V Hlínově kanceláři dříve pracovala i manželka poslance Ferance. Právě tato kancelář měla pro České dráhy zpracovat nabídku na odkoupení akcií ČD – Telematiky od firmy Dial Telecom za cenu 405 milionů korun (nabídku ale přeplatila firma Pavla Hubáčka).

Martin Gillar
Jako advokátní koncipient dříve pracoval v kanceláři Květoslava Hlíny. V minulých letech byl místopředsedou představenstva firmy ČD – Telematika, nyní je šéfem pražského dopravního podniku.

Tomáš Drmola
Manažer z Prostějova. Od roku 2014 náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Člen dozorčí rady ČD – Telematiky.  

Sotva by se k akciím vůbec dostal, kdyby mu to svou liknavostí v minulých letech neumožnili "Faltýnkovi lidé". Prvořadou odpovědnost nese bývalý náměstek ministra dopravy a nadále šéf dozorčí rady Českých drah a ČD – Telematiky Milan Feranec, Faltýnkův blízký přítel z Olomouce, zároveň letitý kolega z firem Tchecomalt Group a Agrofert.

"Nic o tom nevím a fabulace mě nezajímají. Obraťte se prosím na kompetentní osoby z resortu dopravy," odmítl žádost HN o rozhovor na téma ČD – Telematika sám Faltýnek. Přitom právě s jeho jménem je dění v této společnosti, stejně jako v dalších firmách ze skupiny Českých drah, spojováno už několik let. Přesně od ledna 2014, kdy hnutí ANO ovládlo ministerstvo dopravy a Faltýnek si do resortu prosadil několik "svých" lidí.

Dva neúspěšné pokusy, teď přijde třetí

Jak už popsaly Hospodářské noviny, stát několik let usiluje o to, aby se stal výlučným vlastníkem telekomunikační firmy ČD – Telematika, která disponuje po firmě O2 (respektive po sesterské firmě Cetin) druhou nejrozsáhlejší sítí optických kabelů. Záměrem je udělat z této společnosti operátora, který bude poskytovat služby celé státní správě.

Majoritu (69 % akcií) teď drží České dráhy, ty měly už v červnu 2014 možnost odkoupit třetinový podíl za 198 milionů korun od podnikatele Davida Knopa-Kostky. Nechaly se však překvapivě předběhnout společností Dial Telecom, která podíl získala a držela jej do roku 2016.

Tehdy se Dial Telecom rozhodl také prodat, ovšem České dráhy si i napodruhé nechaly akcie "vyfouknout". Koupil je již zmíněný olomoucký byznysmen Pavel Hubáček blízký Jaroslavu Faltýnkovi. Svou novou firmu UNI Telematika založil těsně před transakcí. Cena se podle dobových zpráv v médiích měla pohybovat v rozmezí 400 až 600 milionů korun.

Nyní se České dráhy rozhodly ČD – Telematiky zbavit, přičemž kupcem akcií se má údajně stát Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Záměr podporuje i ministr dopravy Dan Ťok. Stát by se pod novým majitelem měl napotřetí pokusit získat podíl, který momentálně drží Hubáček. Údajně se již v této věci uskutečnilo "oťukávací jednání", kdy měl olomoucký podnikatel vyjádřit ochotu prodat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru