Tématem číslo jedna v oblasti bydlení je už dlouho růst cen nemovitostí vyvolávající debaty o tom, do jaké míry se realitní bublina nafoukla či zda se pomalu nezačíná vyfukovat. S tím souvisí i problém hypoték, spor o to, jestli v dobách krize nebudou pro část zadlužených až příliš těžké. Každoměsíční rutinou je zpravodajství o vývoji úroků a s tím související dostupnosti bydlení. Statistici, realitní firmy a samozřejmě i nájemníci též bedlivě sledují vývoj ceny nájemného. Prostě běžná "agenda" v tržní ekonomice zpestřená nesmělými a ne moc dobře promyšlenými pokusy měst o sociální bydlení.

Do toho na nás ale stále doléhá ozvěna dávných časů, kdy to byl stát, kdo určoval, do jaké výše se nájem v té které oblasti a bytové kategorii může vyšplhat. Je až neuvěřitelné, že tento stav trval do roku 2006, s přechodným obdobím dokonce až do roku 2012. Přitom "otec reforem" Václav Klaus přece už v roce 1996 prohlásil transformaci za skončenou. Ovšem bydlení se to ze "sociálních důvodů" netýkalo, což bylo řešení, které těm, kteří neměli kde bydlet, zrovna sociální nepřipadalo.

Pro nepamětníky může být podobně neuvěřitelné, že to byl sociální demokrat Jiří Paroubek, kdo zákon deregulující nájemné prosadil. A jak se ukazuje, ušetřil tím státu peníze. Až nyní, pod tlakem verdiktu Evropského soudu pro lidská práva i českého Ústavního soudu totiž padl první rozsudek přiznávající plné odškodné (dosud šlo jen o drobné) majiteli bytu za období, kdy v otázce nájmů vládl chaos, až bezpráví. Tuto neblahou éru "Paroubkův" deregulační zákon ukončil a za následující období tak už stát nic platit nemusí.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru