Březnový status na Facebooku majitele plzeňského pivovaru Raven Ladislava Vrtiše, v němž si stěžoval, že celní správa drtí malé výrobce piva, měl rychlý spád. O měsíc později už odcházel z jednání s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou s příslibem, že se stát "polepší". Majitelům takzvaných malých nezávislých pivovarů, tedy těch s roční produkcí do 200 tisíc hektolitrů piva, vadilo zejména časté dokazování, že nic nedluží, a také zvýšené zálohy na spotřební daň. Ty musí platit, pokud začne pivovar růst, a tím pádem také investovat. Následné zařazení celní správou do kategorie nestabilních firem stálo některé varny desetitisíce korun.

Odcházíte z jednání spokojený?
Hodnotím jej pozitivně, zájem řešit ze strany ministerstva tam byl. Dohodli jsme se na tom, že ubude administrativy, což nás tížilo nejvíc. Paní ministryně slíbila, že se zasadí o to, aby se to povedlo.

Další věc byla, že vás celníci začali považovat za nestabilní firmu jenom proto, že se vám začalo dařit.
Jsme jeden z pivovarů, který roste velmi rychle, a hodně investujeme do technologií. Vše, co utržíme, tak reinvestujeme do nových zařízení. Protože rosteme skokově, jsme vyhodnoceni jako nestabilní. To nás stojí peníze.

Dosáhnete i tady nějakých změn?
V tomhle nedosáhneme změn žádných. Údajně máme dosahovat lepších hospodářských výsledků, což v našem případě znamená přestat růst. Z úst celní správy zaznělo, že za pár let nebudeme stabilní. Já se naopak domnívám, že za pár let ještě pořád budeme růst.

Bylo i tohle součástí debaty s paní ministryní?
Řešili jsme to, ale je to zákon, který byl zpřísněný kvůli metanolové aféře a je údajně nastavený dobře. Zajištění daně je pro pivovary prý relativně malé a u většiny pivovarů se jedná o zanedbatelná čísla 20 až 30 tisíc korun. A že těch subjektů, kam jsme spadli my a stojí nás to 100 tisíc korun a víc, je opravdu málo. Uvedli, že z celkového počtu 400 malých pivovarů je nás asi 15. Takže podle nich to není žádný plošný problém, nicméně podle mého názoru to poněkud ironicky postihuje ty úspěšné a rostoucí firmy. Pokud nerostete a máte třeba jen hospodu se svým pivovarem, a v té hospodě už nemáte prostor na další růst, tak vyděláváte pěkné peníze, odvádíte daně, a jste tím pádem pro stát stabilní.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru