Akcie společnosti Facebook vzešly z dvoudenního "grilování" Marka Zuckerberga v americkém Kongresu kvůli bezpečnosti dat uživatelů posíleny. V úterý si po slyšení v Senátu připsaly 4,5 procenta, což byl největší nárůst za poslední dva roky. Ve středu pak posílily o necelé procento na 166,32 dolaru poté, co 33letý miliardář čelil dotazům členů výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod.

Zuckerberg se vyhnul před kongresmany větším přešlapům, také díky tomu, že postarší politici v mnoha případech tématu byznysmodelů technologických firem a sociálních sítí nerozumí. Tržní hodnota firmy tak za dva dny vzrostla zhruba o 25 miliard na 484 miliard amerických dolarů.

V předchozích týdnech přitom prošly akcie Facebooku propadem o víc než 15 procent poté, co v polovině března vyšlo najevo, že britská analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů sociální sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Koncem března dokonce akcie sociální sítě zažily nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu. Investoři se zbavovali cenných papírů z obav, že skandál bude mít za výsledek nové regulace, které by se negativně podepsaly na ziskovosti firmy.

Obchodní model Facebooku spočívá v tom, že sbírá o svých uživatelích, kterých má přes dvě miliardy, velké množství osobních informací. Díky tomu mohou inzerenti lépe zacílit své reklamní kampaně. Příjmy z inzerce dělají takřka sto procent tržeb Facebooku. Ty za loňský rok dosáhly 40 miliard dolarů. Čistý zisk vylétl meziročně o 56 procent na téměř 16 miliard dolarů.

Související

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg má za sebou dva dny slyšení v americkém Kongresu kvůli skandálu s manipulací během voleb.
  • Akcie firmy během úterý a středy posílily, hodnota firmy vzrostla o 25 miliard dolarů. Akcie přitom před slyšením s Markem Zuckerbergem klesly téměř nejvíce od vstupu firmy na burzu.
  • Blížící se regulace můžou Facebooku uškodit, podle některých analytiků ale ve výsledku nemusí znamenat snížení zisků z reklamy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.