Americký prezident Donald Trump rozpoutal cly na dovoz oceli a hliníku obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa – USA a Čínou. Někteří vývozci proto budou hledat nová odbytiště pro své výrobky. Podle Fabrice Desnose, generálního ředitele pro severní Evropu ve společnosti Euler Hermes, která je světově největší soukromou pojišťovnou obchodních úvěrů, se však vstup na nové trhy nemusí vyplatit. Například v Rusku se nelze spolehnout na soudní systém při vymáhání pohledávek a ekonomika země je závislá na výkyvech cen hospodářských komodit.

"Rusko se v našem žebříčku 50 zemí, kde je vymáhání neuhrazených pohledávek nejsložitější, umístilo na pátém místě, hned za Čínou. Nejsložitější je vymáhání pohledávek v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech," říká Desnos.

HN: Americký prezident Donald Trump zavedl nová cla na dovoz hliníku a oceli do USA. Jeho cílem je chránit americký trh, především před konkurencí z Číny. Jaký podle vás budou mít tato opatření dopad na mezinárodní obchod s hliníkem a ocelí?

Podle našich statistik bude mít 18 největších vývozců oceli a hliníku – s výjimkou Kanady a Mexika – roční vývozní ztráty ve výši 4,8 miliardy dolarů. Donald Trump tak vyslal varovný signál pro mezinárodní dodavatelské řetězce. Je zřejmé, že Spojené státy zamířily opačným směrem než zbytek obchodních velmocí a v nastolování kontroly budou pokračovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru