Bitcoin je na pokraji zhroucení, tvrdí analytici Bank of America. V nedávné zprávě odborníci druhé největší americké banky v čele s jejím vrchním investičním stratégem Michaelem Hartnettem označili bitcoin za největší ze všech dosavadních cenových bublin. Překonává tak například jihomořskou, mississippskou či tulipánovou bublinu.

Podobná varování znějí také z americké banky Morgan Stanley či britské Barclays. Analytický tým Barclays vedený Josephem Abatem v úterý přirovnal bitcoin ke chřipkové epidemii, která se šíří s rostoucí cenou a nyní pomalu odeznívá.

"Tím, že se větší část populace stává držiteli, snižuje se počet osob, které se mohou stát novými kupujícími," píše Abate ve zprávě pro klienty a dodává, že se zároveň zvyšuje počet držitelů bitcoinů, kteří jsou potenciálními prodejci.

Americká banka Morgan Stanley zase nedávno přirovnala vývoj bitcoinu k výkyvům burzy Nasdaq na přelomu tisíciletí. Změny ceny jsou ale u kryptoměny 15krát rychlejší než v uvedeném případě.

Americké banky Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Bank of America ve svých výročních zprávách za loňský rok označily kryptoměny za hrozbu pro svůj byznys.

"Je charakteristické, že nejhlasitěji o prasknutí bubliny mluví ti, kdo jsou případným úspěchem bitcoinu nejvíce ohroženi," říká expert na kryptoměny Josef Tětek ze společnosti Bit Agency.

Cena bitcoinu se od svého vrcholu v prosinci loňského roku propadla téměř o 70 procent. V současnosti se na největší burze kryptoměn Bitfinex obchoduje za 6840 dolarů (na české Coinmate zhruba za 140 tisíc korun). Někteří komentátoři se proto ptají, zda banky nepřichází s informací o prasknutí bubliny trochu opožděně.

Experti často poukazují na to, že pro bitcoin nejsou výrazné propady ničím novým. "V roce 2011 padl bitcoin z 31 dolarů na 5 dolarů. V roce 2013 padl z 266 dolarů na 54 a o půl roku později z 1200 dolarů na 150. Bitcoin se nicméně vždy vzchopil, jelikož přináší něco nového – digitální peníze bez nutnosti prostředníků, jakými jsou právě oni kritizující bankéři," vysvětluje Tětek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bank of America a britská Barclays předvídají bitcoinu další propad, cenová bublina je podle nich na pokraji prasknutí.
  • Barclays použila pro předpověď vývoje ceny bitcoinu model, který jeho rozšíření přirovnává ke chřipkové epidemii. Nyní se podle ní lidé pomalu "uzdravují".
  • Názory expertů se ale různí. Podle některých je zvláštní, že bitcoin kritizují právě banky, jejichž byznys může být kryptoměnami ohrožen.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.