Češi nejsou dost inovativní a nemají dostačující technologické znalosti, české obchodní praktiky navíc nejsou příliš transparentní. Vyplývá to ze žebříčku nejlepších zemí pro podnikatele amerického serveru U.S. News & World Report, v němž Česko obsadilo 29. pozici. Server žebříček sestavuje na základě různých kritérií, například propojení se zbytkem světa, dostupnosti kvalifikované a vzdělané pracovní síly, rozvinuté infrastruktury, snadného přístupu ke kapitálu a rozvinutého právního řádu.

Česko server chválí za dobrou a rozvinutou infrastrukturu, vzdělané obyvatelstvo, kvalifikovanou pracovní sílu a země je podle serveru díky své geografické poloze dobře propojená se zbytkem světa. Naopak na nejvyšších pozicích se umístily státy jako Německo, Japonsko, USA, Velká Británie či Švýcarsko.

Britská veřejnoprávní společnost BBC zjišťovala, co se podnikatelům v jednotlivých pěti nejlepších zemích žebříčku líbí a jaké výhody tyto státy nabízí novým společnostem a proč právě v nich chtěli založit svoje start-upy. 

Německo

Nejlepší zemí pro založení start-upu je Německo, největší evropská a pátá největší světová ekonomika. Německé úřady se snaží novým podnikatelům vyjít vstříc, v zemi je navíc tradičně vysoce kvalifikovaná pracovní síla a kultura transparentního podnikání.

"Německo má vysoké nároky na podnikatelskou kulturu, zvláště pokud jde o etiku, právní řád a dodržování předpisů," říká Irina Grafová, jejíž projekt The MICE blog nedávno přesídlil ze Spojeného království do Německa. Dodává, že zatímco ve Velké Británii se většina podnikatelských aktivit odehrává v Londýně, v Německu existuje větší geografická diverzita. Kromě Berlína jsou obchodní centra také v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem a Hamburku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle průzkumu serveru U.S. News & World Report je nejlepší zemí pro podnikatele Německo, které klade vysoké nároky na podnikatelskou kulturu.
  • Hodnotí se například dostupnost kvalifikované a vzdělané pracovní síly, rozvinutost infrastruktury nebo snadný přístup ke kapitálu.
  • Česko se do první pětky nedostalo, skončilo v žebříčku na 29. místě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru