Na nové vodíkové auto Nexo už má jeho výrobce Hyundai Motor přes tisíc objednávek. Od vozu s dojezdem až 800 kilometrů korejská automobilka očekává větší průlom na trhu, kde patří spolu s japonskými společnostmi Toyota a Honda ke třem hlavním hráčům. Prvních několik desítek vodíkových aut od Hyundai může výhledově jezdit také v Česku.

"Elektromobil je sice trendy, ale reálně je to slepá ulička," tvrdí náměstek hejtmana Jakub Unucka, který v Moravskoslezském kraji odpovídá za dopravu a chytrá řešení. Podle Unucky kraj počítá s pořízením vodíkových automobilů, autobusů, ale i vlaků. A plánuje vznik minimálně dvou stanic, kde půjde vodík doplňovat. Automobilka Hyundai v takovém případě přislíbila, že kraji zapůjčí několik desítek vodíkových aut. Podobný model funguje třeba v Paříži, kde už druhým rokem jezdí 60 vodíkových aut od Hyundai.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Korejská automobilka Hyundai už má tisíc objednávek na svoje nové vodíkové auto Nexo, které v lednu představila v Las Vegas.
  • Desítky vodíkových aut od Hyundai mohou jezdit i v Česku, kde je plánuje provozovat Moravskoslezský kraj a město Ostrava.
  • Ministerstvo dopravy během dvou let podpoří vznik vodíkových plnicích stanic dotací 200 milionů korun. Do roku 2025 má vzniknout alespoň 12 takových míst.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.