Dlouhodobě se jako nejvýnosnější investiční nástroj ukazují akcie. S přehledem předbíhají dluhopisy i další finanční aktiva. Tento vyšší výnos obecně pramení z jejich charakteristiky jako nejrizikovějších tradičních aktiv. Za to, že jsou investoři ochotni do společností investovat, požadují vyšší výnos, vycházející z rizikové přirážky, jež pramení z citlivosti dané akcie na výnos celého trhu (závislosti chování kurzu daného cenného papíru vůči zbytku trhu, pozn. red.). Tolik základní teorie.

Dle některých studií se však v dlouhodobém horizontu nad 30 let ukazují akcie jako méně rizikové než dluhopisy. Jelikož problematika akcií je docela komplexní, pro běžného investora jsou nejlepší volbou investice do celých skupin akcií reprezentujících ideálně široké, národní trhy. Na této úrovni totiž mají události týkající se individuálních akcií na daném trhu jenom minimální vliv na celkový trh.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru