Už za studií pracoval jako koncipient ve slavné advokátní poradně v Ječné 29. Ve zlomovém roce 1989 se tak ocitl po boku takových osobností, jako byl jeden z nejuznávanějších českých právníků Otakar Motejl či Zdeněk Dítě, Tomáš Sokol a Jan Brož, kteří v politických procesech obhajovali disidenty. Když po listopadu 1989 přišly restituce, s důvěrou se na ně obraceli lidé poškození za minulého režimu. Praxe v Ječné předurčila doktora Medunu k tomu, aby se z něj stal advokát restituentů. Přední expert na restituční právo si leckdy přijde jako rodinný právník − o majetku rodu mívá větší znalosti než potomci. Některé restituenty zastupuje už desítky let.

HN: Profesní komora se vzbouřila proti snaze prolomit mlčenlivost advokátů. Návrh zatím narazil. Dovedete si představit, že byste musel finančním úřadům poskytovat informace o klientech?

Znamenalo by to zásadní prolomení mlčenlivosti. Už tím, že by advokát měl EET a musel podávat daňová hlášení, ohrožuje klienty. Ti k němu přicházejí jako k lékaři. Mají nějaký problém a nechtějí, aby o něm okolí vědělo. Prolomení mlčenlivosti se dá vždycky zneužít. Vyvinit se je mnohem složitější než někoho nařknout. Vztah mezi advokátem a klientem by měl být nedotknutelný.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se