Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby. Podobně se vyjádřila i Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS).

Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně, a podobně vinu syrské armády popřelo spojenecké Rusko. Kvůli údajnému útoku se v pondělí zřejmě uskuteční mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Papež František útok označil za neospravedlnitelné použití vyhlazovacích prostředků.

Rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou podle Damašku na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy 80 lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit" obvinění, že chemické zbraně použila syrská armáda.

Také záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby mluví o útoku toxickým chlórem a druhém útoku v sobotu večer. "Celé rodiny byly zadušeny ve sklepích poté, co se Dúmá stala terčem útoku jedovatým plynem. Čtyřicet lidí je mrtvých a stovky byly zraněny," napsaly Bílé přilby na Twitteru (upozornění: tweet obsahuje drastické záběry).

Americké ministerstvo zahraničí označilo zprávy o množství obětí údajného útoku chemickými zbraněmi za děsivé. Pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství.

Prezident Donald Trump útok odsoudil a kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za podporu syrského prezidenta, jehož označil za "zvíře Asada". Podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. Šéf Bílého domu akci označil za "nesmyslný útok s množstvím mrtvých žen a dětí".

České ministerstvo zahraničí je zprávami o Dúmě znepokojeno. Uvedlo, že používání chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje a že v případě, že se útok potvrdí, očekává koordinovanou akci EU a mezinárodního společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. Podle něj padá velké podezření na syrský režim, který "opět nevzal ohled" na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně.

Kvůli údajnému útoku by se v pondělí večer mělo uskutečnit mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. "Británie, Francie, USA, Polsko, Nizozemsko, Švédsko, Kuvajt, Peru a Pobřeží slonoviny svolaly mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k projednání zpráv o útoku chemickými zbraněmi v Sýrii. Zasedání se očekává v pondělí," napsala britská mise při OSN na Twitteru.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel. Rusko je podle něj připraveno "okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám". Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené. Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

Papež František na závěr nedělní mše na Svatopetrském náměstí řekl, že "neexistuje dobrá nebo špatná válka". "Naprosto nic ale nemůže omluvit použití takových vyhlazovacích nástrojů proti bezbranným lidem," řekl ke zprávě o chemickém útoku. Vyzval armády i politiky, aby změnili prostředky a vydali se cestou vyjednávání.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z Džajš al-Islám. V neděli se podařilo dohodnout jejich evakuaci. První skupina povstalců a jejich rodin již zamířila na sever Sýrie do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami. Současně na kontrolní stanoviště syrské armády dorazila první skupina rukojmích, které dosud povstalečtí bojovníci v Dúmě zadržovali.

Na mapu konfliktu s pravidelně aktualizovanými informacemi se můžete podívat ZDE.