Nadnárodní ocelářská společnost ArcelorMittal chce prodat své ostravské hutě, uvedl server Seznam Zprávy. Podle něj v pátek o prodeji jednali zástupci firmy s českým ministerstvem průmyslu a odbory. Hutě ArcelorMittal Ostrava zaměstnávají kolem 7000 lidí.

Prodejem ostravského podniku chce ArcelorMittal získat souhlas Evropské komise s převzetím hutí Ilva v italském městě Taranto. Komise od konce loňského roku akvizici prověřovala kvůli obavě, zda ArcelorMittal akvizicí nezíská příliš velký tržní podíl. 

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner v sobotu v tiskové zprávě uvedl, že po společnosti ArcelorMittal chce, aby co nejdříve sdělila jasnou představu o tom, co bude následovat a za jakých podmínek bude chtít ostravské hutní závody prodat. "Situace je v kontextu toho, co se teď děje ve Vítkovicích a OKD zvlášť citlivá nejen pro Ostravu, ale i pro celý region," dodal Hüner. 

Záměr společnosti ArcelorMittal zbavit se ostravského závodu nepřímo potvrdil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Nepředpokládám, že to bude jednoduchý prodej. Jako odbory budeme vyžadovat aktivitu státu. Umím si představit i to, že by závody, coby jejich bývalý vlastník, opět převzal," řekl Seznamu Středula.

Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá-Dvořáková řekla, že skupina ArcelorMittal předložila Evropské komisi návrh kompenzačního balíčku, který by měl rozptýlit obavy týkající se ochrany hospodářské soutěže. Obsah balíčku ale nechtěla komentovat do doby, než se komise k záležitosti vyjádří.

Společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) i s dceřinými společnostmi ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli, zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun, o 1,017 miliardy vyšší než o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 1,807 miliardy na 28,786 miliardy korun. Podnik patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Ta se na celosvětové produkci oceli podílí zhruba šesti procenty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru