Maďarská státní zbrojařská firma M.o.D. Arzenál koupila od České zbrojovky licenci na výrobu 200 tisíc ručních zbraní v hodnotě 100 milionů eur. Výroba se týká pistolí, samopalů a útočných pušek, které využije převážně maďarská armáda. O uzavření obchodu ve čtvrtek informoval server E15.cz.

V rámci desetileté licence bude maďarská zbrojovka vyrábět pistole řady P-07/09, samopaly Scorpion a útočné pušky CZ Bren 2. "Jedná se o moderní zbraně, jejichž bojové schopnosti a spolehlivost se prověřily ve více než stovce zemí světa, kam je Česká zbrojovka exportuje," řekl serveru E15 prezident a předseda představenstva České zbrojovky Lubomír Kovařík.

V první etapě se budou v Maďarsku pouze montovat díly dodané z Česka. Od ledna příštího roku se budou v Maďarsku vyrábět už celé zbraně.

Licenci na výrobu koupila maďarská státní zbrojovka od firmy CZ Export Praha, která je dceřinou společností uherskobrodské České zbrojovky. Kontrakt podepsali ministři obrany obou zemí koncem března v Budapešti. Maďarský ministr obrany István Simicskó uvedl, že díky kontraktu vznikne zhruba 200 nových pracovních míst, píše server E15.

Česká zbrojovka z Uherského Brodu dosáhla v roce 2016 rekordních tržeb zhruba čtyři miliardy korun. Rekordní byl i zisk 600 milionů korun. Čísla za loňský rok společnost zaměstnávající kolem 2000 lidí a obchodující asi se 100 zeměmi celého světa zatím nezveřejnila. Mezi největší exportní teritoria firmy patří Evropa, Thajsko, Kanada a především USA.

Devadesát procent akcií zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE, kontrolované René Holečkem, zbylých deset procent vlastní členové představenstva. Firma funguje od roku 1936. Kromě mateřského závodu v Uherském Brodě má výrobu i v Brně, na Slovensku a v USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru