Celníci od minulého týdne zasahovali po celé republice proti nelegálnímu hazardu. Při akci nazvané STAR odhalili během sta kontrol 79 nelegálních heren a zabavili tam téměř 300 kvízomatů. Nelegální podniky se snaží kvízomaty obejít zákon a zprostředkovat hráčům hazard bez potřebných povolení, která by podnik musel mít u klasických výherních automatů.

Začaly se také objevovat kvízomaty druhé generace, na jejichž potírání se celníci při akci zaměřili. Oproti první generaci jsou stroje důmyslnější. Netváří se už pouze jako vědomostní hry, ale žádají po hráči i určité dovednosti. Zařízení žádají například složit puzzle, aby se uživatel dostal k výhře. Kvůli krátkému časovému limitu je to však velice obtížné.

"Generální ředitelství cel vyhodnotilo celorepublikovou akci STAR, která byla zaměřena na kvízomaty. V období od 28. 3. do 2. 4. téměř stovka kontrol odhalila 79 nelegálních heren," uvedlo ve své zprávě Generální ředitelství cel. Nejvíce nelegálních heren objevili celníci v Praze (11) a Zlíně (11). Nejvíce kvízomatů zabavili v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

"Na začátku roku 2017 jsme získali novou kompetenci dozoru nad hazardními hrami. Díky tomu jsme posílili i o 100 pracovních míst, téměř vše se nám podařilo obsadit. Od začátku roku jsme kontrolovali převážně herny, kterým skončilo povolení, teď jsme se zaměřili i na kvízomaty," upozornil generální ředitel celní správy Milan Poulíček.

Na akci STAR se podílelo kolem 300 celníků. Šlo zatím o největší letošní zásah proti kvízomatům. Celní správa musela v první řadě dokázat, že se u přístrojů skutečně jedná o hazard. "Snažíme se také zjistit, kdo kvízomaty vyrábí a odkud pochází," dodal Poulíček bez bližších detailů.

"Smyslem akce STAR je vyslat provozovatelům kvízomatů jasný signál: Vaše automaty jsou hazard, který podléhá regulaci i řádnému zdanění. Bez řádného povolení jde o provozování nelegálního hazardu, za což vám hrozí sankce až do výše 50 milionů korun. Zlikvidování nelegálního hazardu je jednou z našich priorit a doba kvízomatů, slevostrojů a jiných krátkozrakých fint k obcházení zákona definitivně skončila," sdělila HN ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Jak uvádí ve své analýze Transparency International a Občané proti hazardu, počet automatů v Česku začal prudce klesat. Původně na jeden automat připadalo v tuzemsku 82 lidí, nyní je to 1503. Například v Praze klesl počet automatů z 16,5 tisíce na 1064.

"Česko přestává být kasinem Evropy, to je skvělá zpráva pro všechny kromě hazardní lobby. Beru za velký úspěch, že jsme ji pomohli přetlačit. Příběh nekončí, ale trend je pozitivní," zhodnotil na konci března ředitel Transparency International David Ondráčka. Počet výherních automatů také klesá, neboť řada podniků nedostala od ministerstva financí všechna potřebná povolení.

Někteří podnikatelé provozují hazard pod registrovanými spolky nebo svěřenskými fondy, to ale zákon už zakazuje. Podle dat celní správy je takový typ podnikání také na ústupu.

Horlivý boj s hazardem se ale dočkal i kritiky. V reakci na blokování webových stránek s nelegálním hazardem vznikla iniciativa Přichází cenzor. Iniciátoři uváděli, že vytváření seznamu zakázaných webů může být prvním krokem k cenzuře internetu. Také argumentovali tím, že je blokování velice snadné obejít.