Pokud tento týden selžou jednání odborů ve Škodě Auto s vedením firmy, vyhlásí odboráři stávkovou pohotovost. Zahájení příprav stávky oznámili ve svém týdeníku Škodovácký odborář.

"V případě nepřijetí návrhu by mělo být vyjednávání prohlášeno za ztroskotané a je třeba přistoupit k zákonnému mechanismu jednání před zprostředkovatelem, následně k zahájení stávkové pohotovosti a přípravě stávky. To může zastavit jen hlasování Rady předsedů a výborů Kvasiny a Vrchlabí," uvedl v týdeníku předseda odborářů Jaroslav Povšík. Ke stávce by pak mohlo dojít v průběhu května. Podle odborářů je podpora případné stávce mezi zaměstnanci jednoznačná.

Doposud proběhlo devět kol jednání o nové kolektivní smlouvě, během nichž odbory trvaly na dvouciferném zvýšení mezd zaměstnanců automobilky a zavrhovaly zavedení atypických směnných systémů - tedy především práci o víkendech. Automobilka naposledy nabídla zvýšení tarifů o 10 procent a zaokrouhlení bonusu, což odboráři odmítli. Pokud dojde ke stávce, dosavadní nabídky vedení firmy by padly. Odbory v případě stávky budou požadovat 14procentní růst tarifních mezd za 12 měsíců. Dosavadní kolektivní smlouva vypršela v sobotu 31. března.

Již ve středu odbory vypověděly dohodu o směnách z pátku na sobotu (tzv. flexikonta) a oznámily, že pokud jednání ztroskotají, vypoví do konce dubna dohody o vícesměnných systémech. "Bez flexisměn samozřejmě nemůže výroba fungovat," uvedli odboráři v týdeníku.

Klasický systém práce ve Škodě činí 15 směn za týden, továrna v Kvasinách na Rychnovsku má do konce letošního roku fungovat v osmnáctisměnném systému, lakovna v Mladé Boleslavi v sedmnáctisměnném systému. Zaměstnanci se tak mezi sebou dělí také o pracovní soboty. Firma chtěla vícesměnné systémy, tedy pracovní sobotu jako běžný den, zavést i v mladoboleslavském závodě, čímž podmiňovala růst mezd.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Odbory automobilky Škoda Auto ve svém týdeníku Škodovácký odborář oznámily, že zahajují přípravu stávky.
  • Dosavadních devět kol vyjednávání o nové kolektivní smlouvě s vedením firmy nebylo úspěšných.
  • Pokud vedení firmy nepřijde s lepší nabídkou, jednání ztroskotají a může dojít ke stávce. Platnost dosavadní kolektivní smlouvy vypršela koncem března.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.