Před dvanácti lety vykoupil investiční fond ARX Equity Partners od části tehdejších manažerů podíl v brněnských strojírnách VUES. Nyní jej za více než 1,35 miliardy korun prodává americké společnosti Moog. Transakci už schválil německý antimonopolní úřad. VUES vyrábí specializované elektromotory pro automobilový nebo letecký průmysl. 

"Z hlediska toho, co jsme do toho jako investoři vložili, se zhodnocení pohybuje na 11- až 12násobku původní investice," říká Tomáš Lánský, partner ARX Equity Partners. ARX má aktuálně podíly v osmi firmách z regionu a hledá další investiční příležitosti ve střední Evropě.

HN: Jak dlouho trvala jednání ohledně prodeje VUES?

O prodeji jsme začali jednat koncem loňského léta a postupně krystalizoval zájem firem a zužovali jsme počet zájemců. Zájem byl zejména mezi strategickými investory a byl z jejich strany větší než od finančních investorů.

Tomáš Lánský (45)

Absolvoval University of Pittsburgh a Masarykovu univerzitu. Je partnerem ARX Private Equity, kde pracuje už téměř dvacet let.

Z portfolia se podílel na investicích do VUES, Lanex, Lexum (Česko, Polsko), KVK, Cenega, Tomplast (Slovinsko) 

HN: Za kolik jste firmu před 12 lety kupovali? Jak dobře jste investici dokázali zhodnotit?

Z hlediska toho, co jsme do toho jako investoři vložili, se hodnota pohybuje na 11- až 12násobku původní investice. Ale je to dáno za dobu, kterou jsme VUES vlastnili. A je to kombinace prodejní ceny a dividend, které jsme si v průběhu jako vlastníci vypláceli.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru