V Šanghaji ve středu začal proces s předsedou správní rady pojišťovny Anbang Insurance Group. Wu Siao-chuej je obžalován z podvodu a zneužití svého postavení k osobnímu obohacení. Kontrolu nad třetí největší pojišťovnou v Číně v únoru převzala čínská vláda, Wu byl zatčen loni.

Podobně jako Wu byl kvůli hospodářské kriminalitě na začátku března zatčen i předseda představenstva CEFC a ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming. Vyšetřování CEFC přišlo necelý týden poté, co vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou Anbang, která také obchoduje s aktivy. 

Stejně jako po zatčení Wua postupovala čínská vláda i v případě CEFC. Po zadržení Jie Ťien-minga se rozhodla získat ve firmě významnou moc. Devětačtyřicet procent CEFC má proto koupit největší vládní čínský konglomerát Citic. 

Obě zatčení, která si jsou velmi podobná, jsou součástí tažení čínské vlády proti korupci a předluženým firmám. CEFC teď bude muset na žádost nového společníka rozprodat porfólio realit v hodnotě 65 miliard korun

Aktuální situace CEFC pak zase nápadně připomíná trable jiného čínského kolosu HNA Group. Původně letecká společnost začala nakupovat ve světě reality na dluh, ale dostala se do potíží. V rámci záchranné akce teď prodává nemovitosti v Číně v přepočtu asi za 45 miliard korun.

Rychlý proces s hospodářskými kriminálníky

Jak napsala agentura AP, většina procesů v Číně trvá pouze jeden den, a to i v případech, kdy jde o komplikované finanční záležitosti. Tresty jsou pak vyneseny v řádu dní nebo týdnů.

Wu založil pojišťovnu Anbang v roce 2004 a začal s agresivní expanzí v branži, již do té doby ovládaly státem vlastněné pojišťovny. Postupně společnost zaměstnala přes 30 tisíc lidí a měla 35 milionů klientů. Poskytovala služby od životních pojistek, bankovnictví, správy majetku a pronájmů po makléřský servis. Měla také zájem investovat do mrakodrapu na Manhattanu, který patří rodině zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Loni ale jednání v této věci skončilo bez dohody.

O budoucnosti Anbangu se začalo mluvit, když společnost oznámila, že Wu loni předal vedení svým zástupcům a byl zatčen. Obviněn je podle sdělení prokuratury z podvodného získání 65 miliard jüanů (205 miliard Kč) a zneužití svého postavení. V únoru vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou kvůli "ilegálním obchodním praktikám, jež zásadním způsobem ohrozily její platební schopnost".

Agentura AFP napsala, že je překvapivé, že do nemilosti upadl právě Wu, považovaný za osobu s dobrými politickými konexemi. Jeho ženou je vnučka zakladatele ekonomických reforem ze 70. let Teng Siao-pchinga.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru