Před šesti lety ztroskotala poblíž toskánských břehů výletní loď Costa Concordia a při neštěstí přišlo o život dvaatřicet pasažérů. Na přehrávači videí YouTube se objevily desítky záběrů převráceného vraku, zaklíněného mezi skalisky jednoho z místních ostrovů. U některých videí ale diváci museli upadnout do rozpaků: na spodní části obrazu se zobrazil reklamní banner cestovní kanceláře pořádající luxusní plavby.

Situaci, kdy se reklama na webové stránce nebo na YouTube zobrazí ve zcela špatném kontextu, znají uživatelé internetu i z českého prostředí. Třeba když se u nekrologu k tragické smrti zpěváka Karla Zicha při potápění na dovolené objevila reklama na potápěčské vybavení.

Co může působit jako bizarnost nebo černý humor, zpravidla ale nepotěší toho, kdo za reklamu zaplatil. Pro Google, největšího prodejce internetové reklamy na světě a také vlastníka YouTube, problém vyvrcholil loni. Podle deníku The Times počítačové algoritmy chybně přiřazovaly reklamy inzerentů dokonce k videím nebo webům s nenávistným či rasistickým obsahem. Deník tím upozornil na to, že některé značky tak svou reklamou pomáhají financovat tvůrce extremistického obsahu. Google kvůli stížnostem loni přišel o reklamu od více než dvou stovek inzerentů, včetně globálních značek jako AT&T, L’Oréal, Marks & Spencer nebo Volkswagen.

“To, co se loni dělo na platformě YouTube, nebylo v pořádku. Hodně jsme investovali, abychom to napravili,” řekl viceprezident Googlu pro reklamu Sridhar Ramaswamy minulý týden na londýnské konferenci AdvertisingWeek. Před publikem tvořeným reklamními profesionály a zástupci zadavatelů i médií Ramaswamy ujišťoval, že Google “udělá mnohem víc pro to, aby inzerenti měli větší slovo v tom, s jakým obsahem se jejich inzeráty objevují.”

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru