Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se dohodl na prodeji svých aktivit v jihovýchodní Asii tamnímu konkurentovi Grab. Oznámily to v pondělí firmy, nezveřejnily však hodnotu transakce.

Uber tak pokračuje v omezování svých mezinárodních operací. V roce 2016 firma prodala své aktivity v Číně tamnímu rivalovi Didi Chuxing, připomíná server BBC.

V loňském roce pak firma odešla také z ruského trhu, kde své aktivity přenechala společnosti Yandex. Ta se vedle přepravy specializuje hlavně na internetové služby. 

"Jedna z možných hrozeb naší globální strategie je, že se soustřeďujeme na příliš mnoho bitev na příliš mnoha frontách a proti příliš mnoha soupeřům," řekl k obchodu v jihovýchodní Asii výkonný ředitel Uberu Dara Khosrowshahi.

Uber v rámci transakce získá v singapurské společnosti Grab podíl 27,5 procenta. Khosrowshahi se navíc stane členem správní rady firmy Grab.

Grab v jihovýchodní Asii provozuje své služby ve 191 městech, což je třikrát tolik, než kolik zvládal pokrývat Uber, upozorňuje server CNN. Grab navíc, na rozdíl od své bývalé americké konkurence, nabízí také spolujízdu nebo půjčuje motocykly.

Uber do svých aktivit v jihovýchodní Asii investoval 700 milionů dolarů (přes 14 miliard korun). To je méně než dvě miliardy dolarů, které vynaložil na aktivity v Číně před jejich prodejem firmě Didi, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru