Akcie amerického provozovatele webového úložiště Dropbox přidávaly první den obchodování až 50 procent na 29,33 dolaru (asi 603 korun). Jde o největší primární nabídku akcií (IPO) technologické firmy za více než rok, kdy na burzu vstoupil Snapchat. Společnost ze San Franciska v pátek nabídla na trhu Nasdaq 26,8 milionu akcií za cenu 21 dolarů za kus a dosáhla tržní hodnoty více než 12 miliard dolarů (247 miliard korun), napsala agentura DPA.

Dropbox vznikl před 11 lety, poskytuje služby pro zálohování dokumentů, fotografií a videí. V tomto segmentu je jednou z největších firem na světě. Pochlubit se může asi 500 miliony uživatelů, většina jich ale za služby neplatí. Jen kolem 11 milionů z nich si předplácí prémiovou verzi služby. Obrat firmě loni stoupl o 31 procent na 1,1 miliardy dolarů (22,6 miliardy korun).

Konkuruje technologickým gigantům, jako je Google, Microsoft a Amazon a menšímu rivalovi Boxu. Ten vstoupil na burzu před třemi lety s cenou 14 dolarů za akcii. Nyní je na 21 dolarech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru