Legendární značka Harley-Davidson oslaví letos v létě stopatnácté výročí od svého založení. A jako místo oslav si vybrala Prahu. Možná i proto, že nejvýše postaveným manažerem legendární značky Harley-Davidson, který řídí oblast od Kapského Města po Vladivostok, je Čech Martin Heřmanský.

"Na přelomu dvacátých a třicátých let bylo Československo mezi prvními třemi nejsilnějšími trhy Harleye-Davidson na světě, i přesto že motocykl v té době stál jako malý dům," vysvětluje v rozhovoru pro HN Heřmanský, proč mají motocykly Harley v Česku tak dobrou pověst.

Středočeský kraj přispěje na motorkářské oslavy výročí Harleye-Davidson částkou 10 milionů. Akce se ale bude konat v Praze

Z jakého důvodu jste si jako místo celosvětové oslavy zvolili Prahu?

Hledali jsme ikonické místo s dobrou infrastrukturou a podporou místních samospráv a města. To je pro nás důležité, protože podle našich odhadů na oslavu dorazí minimálně sto tisíc návštěvníků ze zahraničí.

V České republice má vaše značka velký úspěch už dlouhodobě. Proč zrovna u nás?

Harley-Davidson má v Československu velmi dlouhou historii. První zastoupení tu bylo otevřeno už v roce 1924. Na přelomu dvacátých a třicátých let bylo Československo mezi prvními třemi nejsilnějšími trhy Harleye-Davidson na světě, i přesto, že motocykl v té době stál jako malý dům. V roce 1928 vznikl klub Harley-Davidson Club Praha, který funguje dodnes a je světově uznáván jako nejdéle existující klub HD bez přerušení. Lidé, co na našich motorkách jezdili, prožili a přežili několik režimů.

Předseda Evropské komise J.-C. Juncker se v březnu nechal slyšet, že pokud Spojené státy skutečně zavedou cla na dovoz evropské oceli do USA, uvalí EU zase cla na dovoz amerických motorek a dalšího amerického zboží. Může to prodej značky ohrozit?

Doufám, že se to nestane. Pokud ano, je otázka, jestli se bude jednat o krátkodobý nebo dlouhodobý problém. V obou případech to bude mít významný dopad na naše prodejní výsledky v Evropě. Stejný problém už řeším v Turecku, kde se loni v létě Erdoganova vláda rozhodla uvalit dvacetiprocentní dovozní clo na veškeré motocykly vyrobené mimo EU. (Pozn. redakce: Americký prezident dal Evropské unii výjimku a cla na hliník a ocel pro ni neplatí. Tím se minimálně oddálila i hrozba, že by EU uvalila odvetná cla na americké motorky. Rozhovor vznikl před těmito událostmi.)

Související

Jak moc závisí poptávka po motocyklech na jejich ceně?

Byť jsme vnímáni jako prémiová značka a motocykl je v zásadě zbytné zboží, tedy něco, co k životu nezbytně nepotřebujete, loajalita a kupní síla našich zákazníků nás zvýhodňuje před velkou řadou konkurentů. S nástupem ekonomické krize v ČR jsme samozřejmě z hlediska objemu prodeje propadli, ale výrazně nejméně ze všech značek.

Velká řada lidí si radši odepře něco jiného než Harley.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru