Legendární značka Harley-Davidson oslaví letos v létě stopatnácté výročí od svého založení. A jako místo oslav si vybrala Prahu. Možná i proto, že nejvýše postaveným manažerem legendární značky Harley-Davidson, který řídí oblast od Kapského Města po Vladivostok, je Čech Martin Heřmanský.

"Na přelomu dvacátých a třicátých let bylo Československo mezi prvními třemi nejsilnějšími trhy Harleye-Davidson na světě, i přesto že motocykl v té době stál jako malý dům," vysvětluje v rozhovoru pro HN Heřmanský, proč mají motocykly Harley v Česku tak dobrou pověst.

Středočeský kraj přispěje na motorkářské oslavy výročí Harleye-Davidson částkou 10 milionů. Akce se ale bude konat v Praze

Z jakého důvodu jste si jako místo celosvětové oslavy zvolili Prahu?

Hledali jsme ikonické místo s dobrou infrastrukturou a podporou místních samospráv a města. To je pro nás důležité, protože podle našich odhadů na oslavu dorazí minimálně sto tisíc návštěvníků ze zahraničí.

V České republice má vaše značka velký úspěch už dlouhodobě. Proč zrovna u nás?

Harley-Davidson má v Československu velmi dlouhou historii. První zastoupení tu bylo otevřeno už v roce 1924. Na přelomu dvacátých a třicátých let bylo Československo mezi prvními třemi nejsilnějšími trhy Harleye-Davidson na světě, i přesto, že motocykl v té době stál jako malý dům. V roce 1928 vznikl klub Harley-Davidson Club Praha, který funguje dodnes a je světově uznáván jako nejdéle existující klub HD bez přerušení. Lidé, co na našich motorkách jezdili, prožili a přežili několik režimů.

Předseda Evropské komise J.-C. Juncker se v březnu nechal slyšet, že pokud Spojené státy skutečně zavedou cla na dovoz evropské oceli do USA, uvalí EU zase cla na dovoz amerických motorek a dalšího amerického zboží. Může to prodej značky ohrozit?

Doufám, že se to nestane. Pokud ano, je otázka, jestli se bude jednat o krátkodobý nebo dlouhodobý problém. V obou případech to bude mít významný dopad na naše prodejní výsledky v Evropě. Stejný problém už řeším v Turecku, kde se loni v létě Erdoganova vláda rozhodla uvalit dvacetiprocentní dovozní clo na veškeré motocykly vyrobené mimo EU. (Pozn. redakce: Americký prezident dal Evropské unii výjimku a cla na hliník a ocel pro ni neplatí. Tím se minimálně oddálila i hrozba, že by EU uvalila odvetná cla na americké motorky. Rozhovor vznikl před těmito událostmi.)

Související

Jak moc závisí poptávka po motocyklech na jejich ceně?

Byť jsme vnímáni jako prémiová značka a motocykl je v zásadě zbytné zboží, tedy něco, co k životu nezbytně nepotřebujete, loajalita a kupní síla našich zákazníků nás zvýhodňuje před velkou řadou konkurentů. S nástupem ekonomické krize v ČR jsme samozřejmě z hlediska objemu prodeje propadli, ale výrazně nejméně ze všech značek.

Velká řada lidí si radši odepře něco jiného než Harley.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru