Hrubý domácí produkt České republiky se v roce 2017 zvýšil o 4,5 procenta, tedy nejvíce za posledních deset let. V  první polovině roku podporovala růst domácí spotřeba a zahraniční poptávka, ve druhé polovině roku se k těmto  faktorům přidala investiční aktivita. Ekonomika rostla hlavně díky službám a zpracovatelskému průmyslu. Dařilo se autoprůmyslu, strojírenství, ale i chemickému průmyslu a energetice. Uvedl to v pátek ve své analýze Český statistický úřad (ČSÚ).

Spolu s ekonomikou rostly mzdy, spotřeba domácností, ale také ceny. Ty vzrostly nejvíce od roku 2014, a to o 2,5 procenta. Nejvýrazněji podražily potraviny, které k celkovému růstu přispěly 0,9 procentního bodu.

"Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 5,2 procenta. Klíčové bylo zdražení pekárenských výrobků a obilovin, mléka, sýrů, vajec a masa. Zvýšily se ale i ceny bydlení, energií a dopravy," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Výrazně rostly ceny bytů, ve druhém pololetí vzrostl index nabídkových cen o 12,5 procenta. Závratným tempem rostla především hodnota bytů v Praze. V posledním čtvrtletí dosáhlo tempo růstu cen za bydlení v hlavním městě 18,8 procenta. Podražily i starší byty, meziročně nejvíc ve druhém čtvrtletí, a to o 18,7 procenta.

"Závěr roku přinesl také mezičtvrtletní snížení realizovaných cen nových bytů v Praze. Ty v průběhu loňska meziročně rostly průměrně o 13,6 procenta. Do značné míry odrážely zvýšení cen bytů v nových stavebních projektech," podotýká analytička ČSÚ Karolína Súkupová.

Rekordně nízká byla loni nezaměstnanost, práci mělo nejvíc lidí v historii samostatného Česka. Počet pracovníků se zvýšil o 1,6 procenta, což bylo nejvíc od roku 2008. Obecná míra nezaměstnanosti dosahovala v prosinci dvou procent u mužů a 2,9 procenta u žen. Počet dlouhodobě nezaměstnaných dosáhl v posledním čtvrtletí jen 40 tisíc lidí. Kvůli rostoucí ekonomice rostla nabídka pracovních míst, která se díky nízké nezaměstnanosti nedařilo obsazovat. Tři čtvrtiny z meziročního přírůstku pracovních míst ale připadaly na pozice s minimální kvalifikací, upozorňuje ČSÚ.

Díky rekordně nízké nezaměstnanosti rostly mzdy. Reálná mzda vzrostla o 4,4 procenta, což bylo nejvíc od roku 2003. Ve čtvrtém čtvrtletí poprvé v historii prolomila průměrná mzda hranici 30 tisíc korun. V územním dělení ale tuto částku překročila z krajů pouze Praha.

Zahraniční obchod vloni skončil přebytkem 145,3 miliardy korun. Meziročně posílil vývoz i dovoz. Dobře se vedlo hlavně exportérům motorových vozidel, strojů a zařízení či elektrických zařízení.

Loni došlo k výrazným změnám v měnové politice. ČNB v dubnu ukončila režim intervencí a v druhé polovině roku dvakrát zvýšila úrokové sazby. Nejvýraznější vliv to mělo na růst sazeb hypotečních úvěrů. Úroky na účtech spotřebitelů výrazněji nerostly.

Díky příznivé ekonomické situaci skončil loňský státní rozpočet s druhým nejpříznivějším výsledkem za posledních 21 let, když dosáhl mírného schodku 6,2 miliardy korun.

Průměrná mzda a nezaměstnanost v krajích:

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru