Německý výrobce luxusních aut BMW zvýší v letošním roce výdaje na výzkum a vývoj na rekordních sedm miliard eur (178 miliard korun). Investice je součástí snah BMW uvést do roku 2025 na trh 25 elektrických modelů. Navzdory vyšším výdajům čeká automobilka, mezi jejíž značky patří také Rolls-Royce a Mini, v letošním roce hospodářské výsledky na nejméně stejné úrovni jako loni, kdy zisk před zdaněním stoupl o deset procent na rekordních 10,7 miliardy eur.

Loni BMW vydalo za výzkum a vývoj 6,1 miliardy eur. Investice se soustředí hlavně na elektrické a autonomní vozy. Ve zvyšování investic do nových modelů, elektrických a autonomních vozů chce automobilka podle prohlášení pokračovat i v dalších letech, napsala agentura Reuters.

Společnost ve středu potvrdila, že její čistý zisk stoupl loni o 26 procent na 8,7 miliardy eur. Finanční pozice firmy zůstává silná, což jí umožňuje vyplatit rekordní dividendu čtyři eura na akcii, dodal finanční ředitel Nicolas Peter.

Automobilka loni prodala o 4,1 procenta více vozů, celkem 2,46 milionu včetně značek Mini a Rolls-Royce. Odbyt elektrických a hybridních aut se zvýšil o 65,6 procenta na 103 080. Firma doufá, že letos se objem prodaných elektromobilů zvýší na 140 tisíc, příští rok jich chce dodat více než půl milionu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru