Elektrárenskou Skupinu ČEZ a stát čeká v následujících týdnech rozhodování, jak financovat nové české jaderné reaktory. To může vyústit v rozdělení firmy po vzoru německých energetik na dvě části, přičemž původní byznys s klasickými a jadernými elektrárnami by plně vlastnil stát.  

Jiří Gavor, který sleduje evropský energetický trh a radí klientům, včetně například ČEZ nebo RWE, si myslí, že i když stát vyřeší financování stavby, může projekt zkomplikovat další závažný faktor: odpor zemí jako Německo a Rakousko.

"Pokud se vyřeší otázka financování, nastoupí nikoliv riziko, ale jistota odporu mnohých významných členů EU. A to zrovna těch, kteří jsou pro ekonomiku ČR klíčovými partnery," říká Gavor v rozhovoru pro HN.

Gavor je zakladatelem a jednatelem konzultantské firmy ENA, která se specializuje na analýzy, průzkumy trhu a jiné poradenství v oblasti energetiky. Mezi klienty ENA patří všechny velké evropské energetiky, včetně RWE nebo E.ON. Gavor je také výkonným ředitelem Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

HN: Lze hledat ve zvažovaném dělení ČEZ srovnání s tím, jak se dělily energetické firmy v Německu - E.ON a RWE? 

Firmy jako E.ON a RWE se dělily proto, že klasickou, především jadernou energetiku, která v Německu má skončit již v roce 2022, cítily jako brzdu pro rozvoj "nové" energetiky. Ta je postavená především na výrobě z obnovitelných zdrojů, jako je slunce nebo vítr, a také na decentralizovaných zdrojích. V Česku je to spíše naopak: dělení ČEZ je cestou, která má umožnit výstavbu nového jaderného bloku v rámci státního subjektu. Je totiž jasné, že stavět jaderný blok jako komerční projekt se prostě nedá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru