Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu novičok je podle ruské diplomacie Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Podle českého ministerstva obrany jde o absurdní obvinění. "Rozhodně odmítám takové absurdní obvinění. Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám," uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický na Twitteru zase napsal, že jde o manipulativní zprávu, která se již dříve objevila na dezinformačním serveru Sputnik. "Mohu potvrdit, že na území České republiky se žádné takovéto zbraně nenachází," řekl Stropnický. Ministr je také připravený diskutovat o společné pozici zemí EU vůči Rusku v této věci. Stropnický byl v minulém volebním období ministrem obrany. Za absurdní označil ruské tvrzení i Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka. Obvinění odmítly i Slovensko a Švédsko.

Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář říká, že otravné látky se v České republice vyrábějí výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností. Pokud se vůbec nějaké připraví, tak pouze v malém množství v řádu gramů, zdůraznil. V souvislosti s nynějším děním kolem látky zvané novičok řekl, že není jasné, co se pod tímto názvem skrývá.

Podle dosavadních zpráv z ruských a západních zdrojů byla smrtící substance novičok, kterou byli v Británii přiotráveni bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera, vyvinuta a vyrobena v Sovětském svazu v 70. nebo 80. letech minulého století. Rusko odmítá obvinění, že stojí za útokem, i to, že by bylo zdrojem použitého plynu.

Ruský prezident Vladimir Putin se o otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii dozvěděl z médií. Prohlásil to v neděli na tiskové konferenci se zahraničními novináři v Moskvě. Žádné jedy podobné tomu, který byl při útoku použit, Rusko nemá, všechny podobné látky zlikvidovalo, řekl prezident.

"Rusko takové jedy nemá, všechny podobné látky jsme jako první zlikvidovali. Naši partneři své závazky nedodrželi," řekl Putin. "Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany," dodal.

Putin označil za nesmyslné, aby byla původcem útoku na Skripala Moskva. "Je naprostý nesmyl, aby si někdo takové skutky dovolil před volbami a před mistrovstvím světa (ve fotbalu)," prohlásil prezident. Pokud by navíc šlo o bojovou otravnou látku, postiženo by podle Putina bylo víc lidí.

"Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno by bylo novičok," prohlásila podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová. Žádné takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito "jako symbol, šifra nebo kód".

"Nikdy v SSSR ani v Ruské federaci nebylo slovo novičok v souvislosti s vývojem chemických substancí použito," řekla Zacharovová v ruské televizi a své tvrzení označila za "klíčové". Název, který je ruským výrazem pro slovo nováček, "byl použit pro chemickou součást a pro materiál otravné látky na Západě", dodala.

Ruským názvem podle Zacharovové odvádí Británie pozornost veřejnosti od složení otravné látky a od zemí, které její vzorky mají. "Pokud britská premiérka a britští experti oznámí vzorec, bude jasné, jaké země tyto látky vyvíjely, a lidé ve všech zemích pak pochopí, o co jde," řekla ruská mluvčí. "Do dnešního dne nebyly poskytnuty žádné údaje o látce, která byla použita."

Prohlášení ruské mluvčí odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce látky novičok Vila Mirzajanova probíhal její vývoj v éře SSSR na území Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a nyní žije v USA.

Podle nedávné informace listu Kommersant nervově paralyzující látku novičok vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Za výsledek své práce dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšších sovětských vyznamenání.

Látka novičok je extrémně nebezpečná i v malém množství. Hrozí tak riziko, že v Británii mohou být přiotráveni i další lidé. Zmíněný vědec Mirzajanov uvedl, že je možné, že při útoku se přiotrávily desítky lidí. Otrava se ale projeví až s odstupem času. Na látku navíc neexistuje lék a protilátka je schopná jen zmírnit projevy otravy.

Útok vyvolal mezinárodní roztržku mezi Velkou Británií a Ruskem. Londýn ve středu v souvislosti s kauzou vypověděl 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Británie rovněž ruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, mimo jiné jednání s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Členové britské vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v červnu a v červenci.

Moskva v sobotu jako odvetu oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů, kteří mají na odjezd ze země týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů – Britské rady (British Council).