Odhadem o 20 milionů korun přijde letos Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFFKV). Po 16 letech spolupráce se jeden z jeho hlavních sponzorů ČEZ rozhodl ukončit spolupráci.

"Neutěšená situace na energetických trzích nás musí vést k úsporným opatřením. Už v předchozích letech jsme razantně snížili naše sponzorské aktivity a musíme v tom dál pokračovat," řekl mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ v uplynulých letech skončil se sponzoringem sportovních hal, kde své jméno měl dokonce v jejich názvu, v Ostravě, v Pardubicích a v Plzni. Snížil svoji podporu Českému olympijskému týmu, atletům a omezil desítky menších aktivit. Úspory se týkaly i kultury, když miliony přestaly téct hudebním cenám Anděl, filmovému Českému lvu nebo ocenění autorům knih Magnesia Litera.

"I díky ČEZ jsme z našeho festivalu vybudovali mezinárodně respektovanou značku. Je nám líto, že současná situace nedovolí Skupině ČEZ pokračovat v dlouhodobé spolupráci," uvedl prezident MFFKV Jiří Bartoška. Komplikací je pak podle něj to, že se tak stalo pouhé čtyři měsíce před začátkem 53. ročníku. Ten bude západočeské lázeňské město hostit od 29. června do 7. července.

Organizátoři festivalu čekali od loňského září, zda ČEZ potvrdí spolupráci na další rok, protože dosavadní smlouva mezi MFF a ČEZ platila do letoška. "Ale pořád nebyl schválen rozpočet ČEZ, tak se to oddalovalo a pořád jsme doufali. A dopadlo to tak, že koncem února nám oznámili, že spolupracovat nebudou," uvedl Bartoška v České televizi. Nechtěl spekulovat o tom, zda na ukončení spolupráce ze strany ČEZ mohlo mít vliv to, že někteří filmaři kritizovali prezidenta Miloše Zemana, který má blízko k řediteli ČEZ Danielu Benešovi.

Festivalu podle Bartošky po končení spolupráce ze strany ČEZ schází 15 milionů korun, které se bude snažit sehnat. Bude se mimo jiné snažit sehnat více partnerů.

Mezi sponzory festivalu patří Vodafone, Innogy či pivovary Lobkowicz, další podporu získává festival od města, kraje nebo ministerstva kultury. Rozpočet festivalu je zhruba 150 milionů korun.

Za tři čtvrtletí roku 2017 sice vzrostl čistý zisk ČEZ meziročně o 13 procent na 17 miliard korun, provozní zisk před odpisy (EBITDA) ale meziročně klesl o šest  procent na 41,1 miliardy korun. Odhad čistého zisku za celý rok společnost koncem roku plánovala na úrovni 19 miliard korun. ČEZ ovšem poslední roky pomáhá svému účetnictví prodejem svých aktiv. Výsledky za poslední čtvrtletí roku a celý rok 2017 chce ČEZ oznámit příští týden.