Příjmy české ekonomiky ze zahraničního cestovního ruchu vzrostly loni o pět procent na 162 miliard korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily také o pět procent na 127 miliard korun. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Nejvyšší příjmy tuzemská ekonomika získala z německého trhu, dále pak z Ruska, Slovenska, USA a Velké Británie. "Za výrazným růstem příjmů z turismu stála především rostoucí poptávka na některých vzdálených trzích. Nejvyšší nárůsty byly zaznamenány u Číny (34 procent), Ruska (19 procent), Jižní Koreje (21 procent) a Indie (47 procent)," uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Údaje o nárůstu příjmu tak podle ní korespondují s daty o příjezdech turistů do Česka. Nejvíce se loni zvýšily počty návštěvníků z Číny, a to o 38 procent, Ruska o 35 procent a Jižní Koreje o 28 procent. Celkově se v Česku v hotelech, penzionech a kempech loni ubytovalo na 10,2 milionu zahraničních turistů, což bylo o 9,2 procenta více. Za zvýšenou poptávkou stálo zejména vnímání Česka jako atraktivní a bezpečné destinace.

Související