Česko stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy a ropných produktů, aktuálně má zásoby na 86,5 dne, požadováno je 90. Na mezinárodním energetickém fóru v Praze to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Všechny sousední státy ČR podle něj přitom směrnici plní, nad 90 dny je i průměr celé Evropské unie. SSHR informovala o neplnění směrnice poprvé loni v dubnu, minulá vláda přesto v červnu doplnění zásob neschválila.

"Shodou náhod zrovna zasedá v Bruselu pracovní komise a my tam opět přednášíme referát, proč těch 90 dnů nedodržujeme. A stále víc a víc jsme kritizováni," uvedl Švagr.

Správa loni navrhovala buď nákup 80 tisíc tun takzvané sladké ropy, nebo 50 tisíc metrů krychlových nafty a 26 tisíc metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po červnovém jednání vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO. S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí, které tehdy vedl Ivan Pilný (ANO). V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinerií na českém území. 

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V loňských materiálech pro vládu správa uvedla, že udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Švagr ve čtvrtek řekl, že udržování ropných zásob stojí státní rozpočet zhruba 1,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru