Novozélandská policie prošetřuje tvrzení bývalého ruského dvojího agenta Borise Karpičkova, že se ho v roce 2006 na ulici ve městě Auckland pokusil otrávit neznámý útočník. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP.

Karpičkov incident popsal tento týden v pořadu britské televize ITV v souvislosti s nedávným pokusem o vraždu někdejšího ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou v Británii.

Karpičkov, který je podle novozélandského serveru Stuff lotyšského původu, působil jako agent sovětské tajné policie KGB.

Když po rozpadu Sovětského svazu získalo Lotyšsko v roce 1991 nezávislost, vstoupil do služeb lotyšské rozvědky, ale současně pokračoval v práci pro ruskou FSB, jež se stala nástupkyní KGB.

Byl odhalen, ale v roce 1998 se mu podařilo na falešný pas z dob KGB uprchnout do Británie, kde požádal o politický azyl. V letech 2006 a 2007 pobýval na Novém Zélandu, kde se podle svých slov snažil na sebe neupozorňovat.

Když šel v roce 2006 po jedné z hlavních aucklandských tříd Queen Street, všiml si údajně, že ho nějací lidé pronásledují. Pak k němu přistoupil žebrák. "Cítil jsem, že mi hodil do obličeje jakýsi prášek. Potom zmizel," řekl Karpičkov v pořadu Good Morning Britain.

Vzápětí se Karpičkovovi začala točit hlava a večer se mu na těle objevila vyrážka.

Po incidentu dlouhou dobu trpěl vážnými zdravotními problémy, v jejichž důsledku prý během dvou měsíců shodil 30 kilogramů.

Novozélandská policie uvedla, že tvrzení Karpičkova prověřuje. "Víme, že Boris Karpičkov pobýval na Novém Zélandu od června 2006 do října 2007. Nyní zkoumáme naše složky, abychom zjistili, jaké máme o Karpičkovovi informace. Vzhledem k historické povaze této události nějakou dobu potrvá, než budeme schopni tento úkol dokončit," sdělila novozélandská policie.

Karpičkov v britské televizi rovněž prohlásil, že letos v únoru byl varován, že jemu a Skripalovi hrozí nebezpečí. Sdělil mu to prý telefonicky "velmi spolehlivý zdroj, který je vysokým představitelem jisté ruské tajné služby". Na dotaz, zda se jedná o ruskou kontrarozvědku FSB, odpověděl Karpičkov, že ano. Skripal byl konkrétně jmenován, jakož i "několik dalších". Karpičkov tvrdí, že před touto zprávou neměl tušení, kdo Sergej Skripal je.

Skripal a jeho dcera byli 4. března otráveni v britském městě Salisbury nervovou látkou a zůstávají v kritickém stavu. Británie za viníka otevřeně označila Moskvu a oznámila, že v reakci vypoví ze země 23 ruských diplomatů a zruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že v nejbližší době přijme kvůli vyhoštění ruských diplomatů proti Londýnu odvetná opatření.

Británie, Spojené státy, Francie a Německo se ve čtvrtek ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.