Ve francouzském Cannes odstartoval jeden z nejvýznamnějších veletrhů nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM. Organizátoři letos na místě očekávají 24 tisíc účastníků ze 100 zemí. Ve středu se na něm představila také tři největší česká města, která se ve francouzském Cannes snaží přilákat do Česka nové investory ze zahraničí.

Na stánku pojmenovaném Czech Cities zástupci Prahy, Brna a Ostravy ve středu prezentovali nejzajímavější projekty, které se mají v budoucnu na jejich území uskutečnit.

"Praha patří k jednomu z nejbohatších evropských regionů. Pokud si chceme tento status udržet, musíme město prezentovat jako rozvíjející se se současnými trendy," řekla na veletrhu MIPIM primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Na francouzském veletrhu se však většinou nové dohody mezi zahraničními investory a českými zástupci přímo neuskutečňují.

Cílem je především dostat se do povědomí investorů a otevřít tak cestu pro případnou spolupráci. Pro města, která se veletrhu MIPIM účastní, jde především o prestiž. Na MIPIM dorazili také velcí hráči českého realitního trhu. Mezi nimi manažeři skupiny Penta, Passerinvest Group, Accolade, AFI Europe či již zmíněných společností Sekyra Group a Crestyl.

Mezi hlavní atrakce Prahy na veletrhu patří projekt Smíchov City, který plánuje v následujících letech odstartovat developerská společnost Sekyra Group. Ta se do výstavby nové smíchovské čtvrti chystá investovat miliardy korun. Dále město na akci představilo developerský projekt Savarin, který vybuduje v bezprostřední blízkosti Václavského náměstí skupina Crestyl.

Na místě česká metropole také prezentovala společný projekt, na kterém se bude podílet s Univerzitou Karlovou. Jedná se o moderní kampus, který má v budoucnu vzniknout v Hybernské ulici. Právě na příkladech této spolupráce, se snaží Praha zahraničním investorům ukázat, že se vyplatí v české metropoli dělat byznys.

Zástupci měst věří, že by prezentace tří největších českých měst na veletrhu mohla do Česka přilákat řadu nových investorů. "Účastníme se veletrhu s nabídkou volných ploch pro lehký průmysl, rezidenční bydlení či volnočasové aktivity v centru města," popisuje ostravský primátor Tomáš Macura.

Ostrava plánuje v dohledné době proměnit několik lokalit v nové čtvrti. Příkladem je 35 hektarů rozlehlé území Hrušov na okraji města, které se nachází v blízkosti dálnice D1. Mezi další patří pozemky v blízkosti Masarykova náměstí v původním historickém jádru Moravské Ostravy.

Podle brněnského primátora Petra Vokřála investoři nejdou vždy pouze po pozemcích. "Od investorů stále častěji slyšíme, že nehledají jen pozemky pro výstavbu a investiční pobídky, ale čím dál víc i prostředí pro příjemný život a to jim můžeme v Česku nabídnout," vysvětluje Vokřál.

Brno na veletrh přijelo s plánem proměny lokality Ponava, kde mají v budoucnu stát tři významná sportoviště. Konkrétně se jedná o fotbalový stadion s kapacitou přes 30 tisíc diváků, dále hokejovou halu pro více než 12 tisíc fanoušků a akvapark, který pojme až 2300 návštěvníků. Lokalita má podle vedení města potenciál také pro administrativní a bytovou výstavbu. 

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru