Do konce března musí čínská skupina CEFC objasnit, co se kolem ní děje doma v Číně, jinak padá dohoda o nákupu 50procentního podílu v bankovní skupině J&T Finance Group zhruba za 25 miliard korun. Nepřímo to vyplývá z prohlášení J&T. Obchod, který má být druhou největší investicí CEFC mimo Čínu, se přitom slavnostně podepisoval za účasti čínského i českého prezidenta.

Jaroslav Tvrdík, který CEFC v Evropě zastupuje, v úterý večer na Twitteru zveřejnil zprávu, která vyznívá trochu jinak. "J&T Finance Group souhlasila s prodloužením smlouvy o 50 % vstupu do 30. 9. 2018," napsal Tvrdík. Zároveň uvedl, že CEFC neplánuje prodávat žádná svá aktiva v Česku a nemá žádné dluhy po splatnosti.

HN požádaly J&T o vyjádření. Její mluvčí Monika Veselá sice řekla, že taková předběžná dohoda existuje, ale zástupci J&T ji zatím nepodepsali. "Stále platí, že s uzavřením dohody čekáme na oficiální stanovisko a jasné vysvětlení informací z médií. Věříme, že informace obdržíme v dohledné době, abychom dokázali rozhodnout o dalším směřování," prohlásila mluvčí J&T Veselá. Znovu zopakovala, že CEFC nemá vůči J&T žádné závazky po splatnosti a že o schopnosti Číňanů splatit poskytnuté půjčky nepochybuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.