Do konce března musí čínská skupina CEFC objasnit, co se kolem ní děje doma v Číně, jinak padá dohoda o nákupu 50procentního podílu v bankovní skupině J&T Finance Group zhruba za 25 miliard korun. Nepřímo to vyplývá z prohlášení J&T. Obchod, který má být druhou největší investicí CEFC mimo Čínu, se přitom slavnostně podepisoval za účasti čínského i českého prezidenta.

Jaroslav Tvrdík, který CEFC v Evropě zastupuje, v úterý večer na Twitteru zveřejnil zprávu, která vyznívá trochu jinak. "J&T Finance Group souhlasila s prodloužením smlouvy o 50 % vstupu do 30. 9. 2018," napsal Tvrdík. Zároveň uvedl, že CEFC neplánuje prodávat žádná svá aktiva v Česku a nemá žádné dluhy po splatnosti.

HN požádaly J&T o vyjádření. Její mluvčí Monika Veselá sice řekla, že taková předběžná dohoda existuje, ale zástupci J&T ji zatím nepodepsali. "Stále platí, že s uzavřením dohody čekáme na oficiální stanovisko a jasné vysvětlení informací z médií. Věříme, že informace obdržíme v dohledné době, abychom dokázali rozhodnout o dalším směřování," prohlásila mluvčí J&T Veselá. Znovu zopakovala, že CEFC nemá vůči J&T žádné závazky po splatnosti a že o schopnosti Číňanů splatit poskytnuté půjčky nepochybuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru