Sberbank CZ loni meziročně zvýšila čistý zisk o 56 procent na 424 milionů korun. Přispěl k tomu především vysoký zájem o hypotéky, spotřebitelské úvěry a úvěry pro podnikatele, u firemních klientů vysoký růst výnosů z obchodování na finančních trzích. Ve středu o tom informovala banka. Nárůst zisku za loňský rok oznámila drtivá českých bank.

"V retailovém bankovnictví jsme dosáhli dalších rekordních výsledků. Dařilo se nám i přes silnou konkurenci zvyšovat počet klientů i objemy klíčových retailových produktů, hypoték, půjček a úvěrů pro podnikatele a malé firmy. Výborně se nám dařilo i v prodeji pojištění a investic," uvedl člen představenstva Sberbank CZ Jiří Antoš.

U firemních zákazníků k výsledku přispěl mimořádný objem devizových operací před ukončením intervenčního režimu České národní banky, dodala Sberbank CZ.

Bilanční suma banky za rok vzrostla o 13 procent na 81,46 miliardy korun. Počet aktivních klientů stoupl o čtyři procenta na 113 tisíc. Celkový objem vkladů přijatých od klientů se meziročně zvýšil o 15 procent na 64,13 miliardy korun a objem klientských úvěrů vzrostl o 8,8 procenta na 60,48 miliardy korun.

Provozní náklady banky meziročně mírně vzrostly na 1,454 miliardy korun. Podíl nesplácených úvěrů mírně klesl na 5,43 procenta. Kapitálová přiměřenost dosáhla na konci roku 16,44 procenta.

Sberbank CZ, do února 2013 Volksbank CZ, působí na českém trhu od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru