Ministerstvo financí loni vytáhlo z Českého Aeroholdingu dosud největší dividendu. Vedení firmy sice navrhlo výplatu 503 milionů korun, stát si nakonec vzal 2,485 miliardy korun po zdanění, tedy téměř pětkrát více. Napsal to v pondělí server Zdopravy.cz, kterému informaci potvrdil Aeroholding i ministerstvo financí. V roce 2016, za který se dividenda vyplácela, hospodařil Aeroholding se ziskem 2,52 miliardy korun. Hlavní součástí firmy je Letiště Václava Havla Praha.

Nebývale vysoká dividenda odešla z Aeroholdingu v době, kdy se firma připravuje na největší investiční akci za poslední desetiletí, kterou je stavba paralelní dráhy i rozšiřování terminálů, píše server. Stát ale usoudil, že peníze na účtech firmy nejsou potřeba. "Výše dividendy byla stanovena s ohledem na cash flow i rating společnosti. Při rozhodování o výši dividendy byla vzata do úvahy i poměrně vysoká částka nerozděleného zisku společnosti," uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Aeroholding podle své mluvčí Mariky Janouškové dál připravuje investice do budoucího rozvoje, připraveny má akce za 27 miliard korun. "Dividenda byla vyplacena s ohledem na výši nerozděleného zisku a mimořádně dobré hospodářské výsledky naší společnosti v souladu s rozhodnutím jediného akcionáře. Výše vyplacené dividendy neměla vliv na rating, který byl letos potvrzen i nadále na nejvyšší úrovni A1 stabilní," dodala mluvčí.

Mimořádně vysoká už byla dividenda vyplacená za rok 2015 ve výši 1,25 miliardy korun, o rok dřív to bylo 306 milionů.

Součástí Českého Aeroholdingu je vedle pražského letiště také například společnost Czech Airlines Handling, která se zabývá odbavováním cestujících a nákladů, a firma zaměřená na opravy a údržbu letadel Czech Airlines Technics. Ministerstvo financí je jediným akcionářem Aeroholdingu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru