Celostátně platnou minimální mzdu má v zákoně zakotveno dvaadvacet členských států Evropské unie. V dalších, například v Rakousku, se sjednává "decentralizovaně", tedy na odvětvové úrovni mezi odbory a zaměstnavateli. Od Nového roku nejnižší odměnu za práci zvedlo devatenáct zemí včetně Česka. Nejvíce v nominálním vyjádření stoupla v Rumunsku, a to o 52 procent. 

Průměrná minimální mzda v uvedených zemích EU se letos proti loňsku zvýšila o 4,4 procenta. Reálně, tedy po odečtení inflace, o 2,8 procenta. Vyplývá to z poslední studie německého Ústavu pro hospodářský a sociální výzkum (WSR), který má blízko k odborům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.