Vztah mezi majitelem Vítkovic Janem Světlíkem a insolvenčním správcem Davidem Vandrovcem je na bodu mrazu. Vandrovec postupně rozprodal firmu Vítkovice Power Engineering (VPE), která se dostala do konkurzu loni v létě. Kvůli tomu se dostal do ostrého sporu s její mateřskou firmou.

Podle Vandrovce nebylo jiné řešení. Navíc tvrdí, že Vítkovice nemluvily pravdu o reorganizačním plánu. I kvůli tomu se prý podařilo projíst půl miliardy korun. Vandrovec také tvrdě kritizuje řízení společnosti. "Ta firma byla v podstatě neřízená," říká v rozhovoru pro HN. Ve sporu už padly první žaloby.

HN: V poslední době se hovoří o tom, že mezi vámi a většinovým vlastníkem skupiny Vítkovice Janem Světlíkem vládnou mírně řečeno velmi chladné vztahy. Co se stalo?

Na některé výroky a kroky Vítkovic se prostě už nedá nereagovat. Oni vidí chyby všude okolo, jen ne u sebe. A to se týká i úpadku jejich firem.

HN: Co tím myslíte?

Například z mediálních vyjádření pana Světlíka získáte pocit, že celá skupina byla v pořádku a za její problémy může někdo jiný. Ale vezměte si, jak probíhalo insolvenční řízení. To začalo podáním návrhu v dubnu 2016. My jsme ale podle účetnictví firmy zjistili, že splňovala kritéria úpadku už v říjnu 2014. Byli předlužení, v platební neschopnosti, měli vícero dlužníků a pohledávky dlouho po splatnosti.

A když už přišel návrh na insolvenci, tak svůj úpadek čtyři měsíce popírali. Pak se najednou sami k insolvenčnímu návrhu připojili a v ten den tam ještě stihli provést obrovské zápočty zhruba za miliardu. Ta je součástí žalob, ve kterých se po Vítkovicích domáhám 1,3 miliardy. Osobně mi to připadá tak, že hráli jen o čas kvůli určitým krokům, které chtěli provést. Otázkou, do jaké míry bylo jednání dlužníka úmyslné a do jaké míry neschopnost či diletantství, jsem se zabýval poměrně dlouho. A musím říct, že ty kroky, které za celou dobu řízení dělali, mě stále více vedou k přesvědčení, že to vše dělali záměrně, a ne z neznalosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru