Ačkoli ekonomický růst ve Spojených státech trvá již téměř dvakrát déle, než je historický průměr, v nejbližších měsících příchod recese nehrozí. Na finančním a investičním fóru Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) to řekl ekonomický poradce ministryně financí a spolumajitel investičního fondu Quant Aleš Michl. "Recese přijde a nebude to překvapení, ale nemyslím si, že to bude hned. Několik měsíců budeme ještě přesluhovat a v období expanze nakonec budeme na více než dvojnásobku historického průměru," řekl Michl s tím, že expanze v USA trvají v průměru 58 měsíců, ale nyní americká ekonomika roste od června 2009, tedy 105. měsíc.

Také hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář, jenž na fóru VŠFS vystoupil, si myslí, že příchod recese do Spojených států ještě není na pořadu dne. "Jeden rozměr je délka expanze, ale druhým rozměrem je její velikost, tedy o kolik se ekonomika zvedla. Současná expanze je vůči všem předchozím výjimečná tím, že je výrazně mělčí. Takže i když na délku přesluhujeme, tak co se velikosti růstu týče, jsme stále zhruba v průměru," uvedl Sklenář.

Prodloužit ekonomický růst by podle Sklenáře mohla také politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Zatímco v minulosti se vlády v období růstu spíše snažily krotit dluhy, které nadělaly v období recese, Trump je v tomto ohledu anomálie. Jde cestou expanze i v době, kdy se ekonomice daří velmi dobře," řekl Sklenář.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.