Společnost Uber se ve čtvrtek dohodla s vládou, že bude podnikat v Česku, tedy že okamžitě zažádá o živnostenský list. Dále budou muset mít řidiči firmy licenci jako taxikáři a budou také dobrovolně evidovat tržby. Po setkání se zástupci firmy to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Příslušné memorandum podle něj vláda uzavře s firmou do konce března a následně do konce dubna by měla firma uzavřít s finanční správou protokol o vykazování tržeb.

Uber čelí protestům i zákazům

Kvůli alternativnímu přepravci Uber se v Česku konaly protesty. Podle českých taxikářů je Uber nekalou konkurencí. Řidiči podobných služeb podle nich nedodržují zákon, protože nesplňují podmínky jako běžné taxislužby, nemají například taxametr ani označená vozidla. Naposledy v Praze protestovali taxikáři 1. března i před Úřadem vlády, do akce se zapojilo na 200 vozů. S cílem poukázat na nerovné podmínky uspořádali v únoru čtyři pomalé jízdy Prahou, při kterých stovky aut blokovaly dopravu.

"Protestovali jsme právě proto, aby se vláda začala regulací Uberu zabývat. Pakliže společnost Uber myslí vážně, co včera slíbila, vnímáme to pozitivně. Nicméně budeme sledovat, zda do konce dubna splní slovo. Do té doby nebudeme stávkovat," řekla HN místopředsedkyně  Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová. Taxikáři podle ní vyzvou Andreje Babiše, aby se s nimi setkal a sdělil jim podrobnosti z jednání a jak budou probíhat kontroly řidičů, kteří jezdí pro Uber. 

Premiér v demisi Andrej Babiš už dříve vystoupil proti Uberu, spolu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) zaslali dopis šéfovi společnosti Uber Daru Khosrowshahimu. V něm vyzývali, aby firma dodržovala české zákony a své služby provozovala podle nich. Pokud to neudělá, má z Česka odejít. K výzvě se poté přidal i ministr dopravy Dan Ťok, který uvedl, že se společnost Uber chová neeticky, protože zaměstnává řidiče, kteří nesplňují podmínky, a tím je dostává do situace, kdy porušují zákon.

Uber působí v Praze od poloviny srpna 2014. Firma je od počátku ve sporu s pražským magistrátem i ministerstvem dopravy. V hlavním městě proti němu několikrát protestovaly stovky taxikářů. V Praze má Uber asi dva tisíce řidičů.

V dubnu 2017 soud službu zakázal v Brně, od konce minulého října ale může firma v moravské metropoli opět jezdit. Uber se snaží regulovat či úplně zakázat řada států. V loňském roce v září byl zakázán v Londýně, dříve už i v Německu a Itálii.

Regulaci Uberu podpořil evropský soud

Společnost Uber se potýká v poslední době s řadou problémů ve světě. V červnu loňského roku byl po sérii skandálů včetně obvinění ze sexuálního obtěžování nucen odstoupit z postu ředitele Travis Kalanick, jeden ze zakladatelů firmy a její dlouholetý šéf. Ve funkci jej vystřídal Dara Khosrowshahi z internetové cestovní kanceláře Expedia.

Problémem pro alternativního přepravce je i skutečnost, že Soudní dvůr EU na konci loňského roku rozhodl, že Uber má být regulován jako běžná taxislužba. Společnost tak musí žádat o licenci a povolení podle příslušných zemí EU. Tím Soudní dvůr EU otevřel cestu k regulaci nejen Uberu, ale i jiných společností založených na sdílené ekonomice.

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies hospodařil v uplynulém roce, poznamenaném skandály a krizí ve vedení podniku, se ztrátou 4,5 miliardy dolarů (přes 92 miliard korun). O rok dříve ztráta činila 2,8 miliardy dolarů. Zákazníků ale společnosti přibývá a tržby se zvýšily na 7,4 miliardy dolarů (152 miliard korun) z 6,5 miliardy dolarů v předchozím roce.