Dlouho diskutovanou novelu insolvenčního zákona, která má ulehčit lidem žijícím v dluhové pasti, budou poslanci projednávat už v nejbližších dnech. Předložil ji ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jeho cílem je pomoci lidem vystoupit ze začarovaného kruhu exekucí, kdy vytloukají půjčku půjčkou.

Podle projektu Mapa exekucí postihovaly exekuce v loňském roce 863 tisíc obyvatel České republiky. To je o 3,4 procenta více než v roce před tím. Téměř půl milionu lidí má více než tři exekuce. Jejich šance na oddlužení se má díky novým pravidlům zvýšit. Prosadit je však nebude jednoduché. V debatě Česko v době dluhů, kterou na Karlově univerzitě pořádala společnost Economia, označili odpůrci Pelikánovu novelu za morální hazard.

HN: Pane ministře, debata kolem návrhu novely insolvenčního zákona se vyhrocuje. Největší kritika zní kvůli takzvanému nulovému oddlužení. Chcete umožnit lidem s velmi nízkými příjmy zbavit se svých dluhů i bez podmínky uhradit určité minimální procento svých závazků. Například náměstek Bankovní asociace Filip Hanzlík označil možnost oddlužení pro všechny dlužníky za morální hazard. Jak se na to díváte Vy?

Chci zdůraznit, že to není nulové oddlužení. Lidé, kteří tento pojem používají, vyvolávají dojem, že přijde dluhová amnestie. To ale není pravda. Jde o sedm let splácení všeho, co člověk splatit dokáže. Námitky Bankovní asociace považuji za falešné, z její strany je to brutální lobbing a snaha za každou cenu uhájit své egoistické zájmy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru