Obě polostátní společnosti mezi sebou vedly od roku 2014 spor ohledně dodávek plynu a především jeho ceny. Loni v prosinci stockholmská arbitráž rozhodla, že Naftogaz musí zaplatit dvě miliardy dolarů za plyn odebraný v letech 2014-2015. Zamítl ale požadavek Gazpromu na zaplacení 56 miliard dolarů za neodebraný plyn podle principu take or pay. Tehdy Moskva veřejně neprotestovala, výsledek byl očekávaný. Princip take or pay zrušila arbitráž již v přelomovém sporu společnosti RWE s Gazpromem ohledně dodávek do Česka v roce 2012. Gazprom se s Naftogazem předběžně domluvil na pokračování dodávek s platbou předem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ruský plynárenský koncern Gazprom oznámil, že ukrajinskému Naftogazu vypoví smlouvu o dodávkách a tranzitu plynu.
  • Reaguje tak na nedávné rozhodnutí stockholmské arbitráže, podle kterého by Gazprom měl Kyjevu zaplatit 2,6 miliardy dolarů za ušlý zisk z tranzitu plynu do Evropy.
  • Experti soudí, že krok Moskvy má za cíl posílit vyjednávací pozici Gazpromu a současně pomoci prosadit výstavbu plynovodu Nord Stream 2 po dnu Baltského moře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.