Přední světová služba pro streamování hudby Spotify podala žádost o nabídku akcií na akciové burze v New Yorku. Informovala o tom ve středu americká Komise pro cenné papíry a burzy. Nabídka Spotify by mohla být jednou z největších nabídek technologických firem na burze v letošním roce.

Spotify požádal o tzv. přímou kotaci, což je neobvyklý způsob primární nabídky akcií, který nezahrnuje běžný postup. Spotify tak bude moci nabídnout akcie, aniž by musela navýšit nový kapitál, a nemusí si najímat banku či makléřskou firmu, aby uskutečnily tradiční proces upisování nabídky.

Švédská společnost zahájila činnost v roce 2008 a patří mezi největší hráče na trhu. Jejími hlavními konkurenty jsou Apple a Amazon. Podle prohlášení pro burzu má 71 milionů prémiových, tedy platících předplatitelů a 159 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Firma působí ve více než 60 zemích. Její příjmy loni stouply na 4,09 miliardy eur (104 miliardy Kč) z 2,95 miliardy v roce 2016. Provozní ztráta se však prohloubila na 378 milionů eur z 349 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru