Během víkendu byl na Slovensku v obci Veľká Mača zavražděn investigativní reportér zpravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak a jeho partnerka. Poslední text napsal novinář o podnikateli Mariánu Kočnerovi, který mu dříve vyhrožoval. Kuciak se věnoval hlavně podezřením z daňových podvodů lidí, kteří mají blízko k politické straně Směr. 

"Zabezpečil jsem všechny potřebné složky tak, aby byly přítomné na místě, aby byly udělané prvotní úkony, důsledné prozkoumání místa činu," řekl Denníku N ředitel Národní kriminální agentury Peter Hraško.

Podle něho bude přes den o situaci informovat policejní prezident. "Vyšetřujeme to jako dvojnásobnou vraždu," potvrdil Hraško.

Video z tiskové konference slovenského policejního prezidenta:

Ján Kuciak napsal 9. února o podezřelých převodech v komplexu Five Star Residence. Komplex byl možná centrem více daňových podvodů.

Začátkem února napsal Kuciak o IT firmě Anext, která sídlí v budově oligarchy Jozefa Brhela. "Podle Transparency International vyvolává její nová akcionářská struktura pochybnosti, jestli jde o skutečné vlastníky, nebo jen nastrčené osobnosti."

Ján Kuciak

Narodil se v obci Štiavnik, v roce 1991. Vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře. Na katedře žurnalistiky pokračoval i jako doktorand.

V minulosti pracoval pro slovenské Hospodárské noviny, odkud přešel na server Aktuality.sk, kde se věnoval investigativním reportážím.

Aktuality našly v komplexu další podezřelé obchody, ve kterých figuroval Marián Kočner.

V jedné z kauz Kočner Kuciakovi vyhrožoval, když novináři řekl, že bude hledat špínu na jeho rodinu.

"Začneme se speciálně věnovat vám, vaší osobě, vaší matce, vašemu otci i vašim sousedům," řekl Kočner Kuciakovi podle Denníku N.

Investigativní novinář Tom Nicholson listu Denník N řekl, že s Kuciakem si minulý týden psal o podezření, že pravděpodobně italská mafie na východním Slovensku zneužívá peníze z evropských fondů, a to prostřednictvím fingovaného
pěstování rostlin v biokvalitě.

Kuciak podle něj pracoval na případu skupiny, která byla pravděpodobně propojena s kalábrijskou mafií 'Ndrangheta.

Své vyjádření již zveřejnila společnost Ringier Axel Springer Slovakia, která je vlastníkem webu Aktuality.sk.

"Jsme šokováni a zhrozeni zprávou, že Ján Kuciak a jeho partnerka se pravděpodobně stali obětí kruté popravy... Přestože pozadí ještě není úplně objasněné, existuje důvod domnívat se, že tento zločin souvisí se současnou investigativní prací našeho kolegy."

"Smrt Jána K. pravděpodobně souvisí s jeho novinářskou činností. Je to bezprecedentní útok na novináře a takto závažnému zločinu Slovensko ještě nečelilo. Ostře odsuzuji tento zločin a slibuji, že nasadíme maximální kapacity, abychom ho vyšetřili a poskytli odpovědi na otázky, které s ním souvisí," řekl na pondělní tiskové konferenci slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Okolnosti z místa činu napovídají, že šlo o úkladnou vraždu, která byla naplánovaná. "Určitě to nebyl amatér," dodal policejní prezident.

Deník Pravda původně zveřejnil s odvoláním na policejní zdroje informaci, že kolem těl byly položené nábojnice. V případě nájemných vražd se údajně jedná o vzkaz, aby se tématu již nikdo nevěnoval. Policejní prezident nicméně informaci později dementoval, u těl obětí byly podle něj nalezené náboje, nikoli nábojnice.

Policejní zdroj Pravdě také řekl, že stopy z místa činu naznačují, že se Kuciakova přítelkyně snažila utéct a schovat. Vrah ji ale chytil a střelil do hlavy.

Policie prý na místě činu nenašla známky vloupání, což by nasvědčovalo tomu, že Kuciak a jeho přítelkyně vraha do domu pustili. Informovala o tom televize Markíza.

Vrah nebyl amatér. Novináře střelil do těla, jeho přítelkyni do hlavy

Podle generálního prokurátora Jaromíra Čižnára mělo k vraždě dojít již ve čtvrtek večer. Čižnár slíbil, že vyvine maximální úsilí, aby vraždu vyšetřil. Pokud se prokáže, že byl Kuciak zavražděn kvůli své práci, rozpoutá Čižnár dle svých slov na Slovensku peklo, informovaly slovenské Hospodárske noviny.

S ohledem na časový odstup od pravděpodobného termínu vraždy po nalezení těl obětí se ale podle něj vyšetřování zkomplikovalo. "Jsme ve skluzu," řekl. Dodal, že prokuratura se zabývá také případem možného vyhrožování jiné novinářce.

Vražda novináře otřásla Slovenskem. Záběry z obce Veľká Mača, kde ke zločinu došlo

Novinář Kuciak loni na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

"Při vší úctě k novinářům nebudu dnes vést polemiku, zda policie neudělala něco, co měla udělat. To není na místě," reagoval Gašpar na novinářský dotaz, zda kriminalisté dostatečně vyšetřovali podezření z daňových podvodů, o kterých novinář psal.

Podle Gašpara policie v současnosti neposkytuje ochranu žádnému novináři. Dodal ovšem, že vybraným redaktorům policisté zajistí ochranu jejich bydliště hlavně v noci a že je pravděpodobně také vybaví zařízením na rychlé přivolání pomoci.

Zeman se k případu odmítl vyjádřit

Premiér Robert Fico (Směr-SD) řekl, že vražda dvou mladých lidí je ohavným činem za jakýchkoliv okolností. Pokud by se podle něj prokázalo, že smrt investigativního reportéra Jána Kuciaka souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu projevu a demokracii na Slovensku.

Za poskytnutí informací vedoucích k dopadení pachatele vypsala slovenská vláda odměnu jeden milion eur.

"Budeme přijímat i anonymní podání. Cokoliv, co může přispět k dopadení pachatele nebo pachatelů úkladné vraždy, bude velmi cenné," řekl Fico. Dodal, že případ bude vyšetřovat tým složený ze zástupců prokuratury, ministerstva vnitra, policie i slovenské tajné služby SIS.

Ministr vnitra Robert Kaliňák (Směr-SD) za svůj resort a bezpečnostní složky přislíbil, že udělá "všechno pro to, aby byli pachatelé tohoto otřesného činu co nejdříve dopadeni", informoval slovenský server Aktuality.sk, jehož byl Kuciak redaktorem.

Ministr Kaliňák je spojován s kontroverzním podnikatelem Ladislavem Bašterňákem, který je podezřelý z daňových podvodů. V luxusním bytě, který patří právě Bašterňákovi, bydlí i slovenský premiér Fico. Kauzám spojeným s těmito vrcholovými politiky se věnovala řada Kuciakových článků.

Vraždu odsoudili kromě politiků i Reportéři bez hranic a Mezinárodní novinářský institut. Zprávu převzala světová média, například The Washington PostThe New York Times, britský deník The Guardian nebo francouzský list Le Figaro. 

Prezident české republiky Miloš Zeman se k případu odmítl vyjádřit. "Žádné vyjádření," odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Předseda evropského parlamentu Antonio Tajani napsal na svůj twitterový účet, že EU nemůže akceptovat zabití novináře kvůli jeho práci. Slovenské autority vyzval k důkladnému prošetření případu.

Případ se dotkl i dalšího vysoce postaveného evropského úředníka. "Jsem otřesen hroznou zprávou o zavraždění Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Odsuzuji tento zbabělý čin. Vraždění či zastrašování novinářů nemají místo ani v Evropě, ani v demokracii," prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během návštěvy Bělehradu.

Slovensko zatím nemá v moderní historii zkušenost s vraždou novináře.

Před deseti lety zmizel investigativní reportér Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojeným s mafií. Od roku 2015 je nezvěstný i reportér Hospodárských novin Miroslav Pejko, napsal deník SME.

Ján Kuciak s partnerkou

Ján Kuciak se snoubenkou. Zdroj: Facebookový profil Jána Kuciaka

Vražda Kuciaka? Novináři jsou v ohrožení, policii podezírají ze spolupráce s mafií, říká Šimečka ze slovenského Denníku N.

Vrah nebyl amatér. Novináře střelil do těla, jeho přítelkyni do hlavy

Vražda novináře otřásla Slovenskem. Záběry z obce Veľká Mača, kde ke zločinu došlo

Vražda Kuciaka? Novináři jsou v ohrožení, policii podezírají ze spolupráce s mafií, říká Šimečka ze slovenského Denníku N.