Ve čtvrtek schválený prodej distribuční společnosti, kterou tuzemský ČEZ vlastní v Bulharsku, má svou první oběť. V pátek podala rezignaci bulharská ministryně pro energetiku Temenužka Petkovová. Důvodem je její dvacetileté přátelství s Ginkou Varbakovovou, majitelkou málo známé skupiny Inercom, který firmu od ČEZ kupuje. Informovala o tom agentura Reuters.

Petkovová podala dle svých slov rezignaci premiérovi Bojku Borisovovi proto, aby vyvrátila možné spekulace o tom, že bude prodej ovlivňovat. "Pokud existuje sebemenší pochybnost o nějakém ovlivňování, je nejlepším možným řešením rezignace premiérovi. On rozhodne o tom, co dělat dál," uvedla ministryně.

ČEZ chce svá aktiva prodat více než rok. Ve čtvrtek dozorčí rada firmy schválila prodej společnosti Inercom. V pátek potom zástupci ČEZ podepsali příslušnou smlouvu o prodeji. Nyní musí obchod ještě schválit bulharské úřady.

Cenu firma ČEZ sice nezveřejnila, spekulovalo se nicméně o osmi až devíti miliardách korun. I někteří bulharští politici nicméně vyjádřili pochyby, zda tato malá a téměř neznámá společnost zvládne bulharský ČEZ vůbec řídit. Vyrojily se také spekulace o původu peněz či o tom, že Inercom dělá jen bílého koně pro skrytého investora.

ČEZ začal na bulharském trhu působit v roce 2004. Za distribuci, které se nyní zbavuje, tehdy zaplatil 8,7 miliardy korun. O dva roky později pak přikoupil ještě za dalších téměř devět miliard uhelnou elektrárnu ve Varně. Zdroj v roce 2015 odstavil, protože nechtěl dále investovat do jeho modernizace, aby elektrárna splňovala emisní limity EU.

Bulharsko není pro ČEZ dlouhodobě příliš úspěšným trhem. Od roku 2013 vede firma spory s regulátorem kvůli cenám elektřiny. Ty se staly i politickou rozbuškou pro masové demonstrace vůči ČEZ − ale i dalším zahraničním distributorům, kteří vlastní tamní přenosovou síť. V roce 2016 zahájil ČEZ proti Bulharsku arbitráž o stamiliony eur, která stále probíhá.