Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila očištěný provozní zisk o 67 procent na 688 milionů eur (17,4 miliardy korun). Přispěly k tomu vyšší příjmy z prospekce ropy v Norsku a Libyi, jakož i růst cen ropy na světových trzích, uvedla ve středu firma. Navrhla navýšit dividendu za rok 2017 o 25 procent na 1,50 eura na akcii.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že OMV dosáhne ve čtvrtém čtvrtletí zisku 716 milionů eur. Firma sama pak zisk odhadovala na 674 milionů. Očištěný zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob.

Náklady na barel ropného ekvivalentu byly v posledním loňském čtvrtletí zhruba stejné jako ve třetím a činily 8,8 dolaru (180,53 korun). Výkonný ředitel firmy Rainer Seele se snaží srazit výdaje nákupem ropy v Rusku, kde výrobní náklady činí jen dva dolary na barel ropného ekvivalentu.

OMV ve čtvrtém čtvrtletí těžila z růstu cen severomořské ropy Brent v průměru o 24 procent a předpokládá, že letos se budou pohybovat kolem 60 dolarů za barel.

V listopadu se rakouské firmě podařilo dokončit akvizici podílu 24,99 procenta na jednom z největších ruských polí s plynem Južno-Russkoje. Zaplatila za něj 1,72 miliardy eur. V prosinci pak koupila 40procentní podíl na podniku Smartics, který je předním rakouským provozovatelem nabíjecích stanic pro elektromobily.

OMV působí i v České republice, kde provozuje 220 čerpacích stanic.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru