Stovky lidí chybí českým firmám v obuvnickém a kožedělném průmyslu, aby naplnily svoje kapacity. Musí proto odmítat i některé zakázky, řekla na veletrzích Styl a KABO v Brně tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) Vlasta Mayerová. Řešením by podle ní mohli být pracovníci ze zahraničí. Například Ukrajinci se už osvědčili. Dohromady nyní v oboru pracuje kolem čtyř tisíc lidí.

"Problém naší branže je nedostatek pracovníků, lidí, kteří budou ochotni v oboru pracovat. Lidi, kteří chtěli dělat, si už stáhly lukrativnější obory, automobilky, strojírny, které jsou schopny více zaplatit," uvedl Mayerová.

Lidé, které do obuvnických firem chodí z úřadu práce, jsou podle ní často nepoužitelní. Přijdou na týden nebo dva a skončí, protože je pro ně tato práce příliš složitá.

"Lidé si odvykli pracovat a pracovat asi nebudou. Ukrajinci jsou velice šikovní, ale je jich málo," uvedla Mayerová. Podle ní na situaci možná budou některé firmy reagovat tím, že přesunou výrobu do Rumunska nebo na Ukrajinu, kde jsou výrobní náklady nižší.

Související

Na trh také vstupují novinky, jako je Průmysl 4.0 a automatizace. Oděvy i boty se dají vytisknout na 3D tiskárně, mohou se kombinovat i materiály. Výhodou 3D tiskárny je, že může fungovat nonstop, problémem jsou však vysoké vstupní investice. V budoucnu to ale tak být už nemusí.

"Vyvíjí se i nová technologie, aby se obuv určitých typů dala tisknout nebo konstruovat moderními technologiemi. Skener nasnímá nohu a bota se vytiskne přesně na míru. To sice není možné při sériové výrobě, ale je mnoho lidí, kteří chtějí mít ručně vyrobenou ubuv. Spousta mladých návrhářů se orientuje na tuto cestu a dělají botu na zakázku," uvedla Mayerová.

Podle ní se trh mění a v celé Evropě ubývají menší prodejny na úkor velkých řetězců. Na vzestupu jsou i e-shopy. "Starší generace nakupovala v maloobchodě. Byla zvyklá jít do obchodu, tam si to vyzkoušet, nechat se obsloužit," dodala Mayerová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru