Pátá největší americká banka U.S. Bank musí zaplatit pokutu ve výši 613 milionů dolarů (12,4 miliardy korun). Podle amerického ministerstva spravedlnosti finanční dům mezi lety 2009 až 2014 záměrně nekontroloval velké množství podezřelých plateb, které přes jeho účty protekly. Tím umožnil praní špinavých peněz.

Každá americká banka musí mít oddělení, které rizika praní špinavých peněz průběžně zkoumá. Podle státního zástupce Geoffreyho Bermana ale U.S. Bank v tomto oddělení záměrně zaměstnala nižší počet lidí, aby ušetřila. "Údaje o platbách, u kterých mohlo být podezření z praní špinavých peněz, pak banka falšovala, když je zasílala bankovnímu regulátorovi," uvádí Berman.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.