Francouzská automobilka Renault za loňský rok vykázala rekordní zisk i tržby. Firma v pátek oznámila, že její provozní zisk stoupl o 17 procent na 3,85 miliardy eur (téměř 100 miliard korun). Tržby se díky silné poptávce v Evropě zvýšily o 15 procent na 58,77 miliardy eur.

Automobilka již dříve uvedla, že její prodej v loňském roce vzrostl o 8,5 procenta na 3,76 milionu vozů. Firma zaznamenala rekordní odbyt u hlavní značky Renault i u rumunské nízkonákladové značky Dacia. Letos očekává další růst, zejména díky vyšší poptávce v zahraničí a novým modelům.

Příznivé hospodářské výsledky by mohly upevnit pozici generálního ředitele Carlose Ghosna, který čelí ze strany francouzské vlády tlaku na prohloubení spolupráce s japonským partnerem Nissan. Vláda je s 15procentním podílem největším akcionářem Renaultu.

Automobilka ve čtvrtek uvedla, že na červnové valné hromadě požádá akcionáře, aby schválili Ghosnovo setrvání v čele podniku po další čtyřleté funkční období.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru