Kariéru zahájil Petr Samek jako informační technik v mělnické nemocnici. Tehdy se psal rok 1990 a internet nebyl rozšířený. Asi ho ani nenapadlo, že za pár let bude spolumajitelem firmy CNS, která vyvíjí bezpečnostní systémy pro přenos elektronických dat. Nyní pomáhá chránit soubory například pro Generální ředitelství cel nebo medicínskou společnost Synlab, s níž v Česku spolupracuje téměř pět tisíc lékařů. Po úspěchu v Německu a na Slovensku otevřel pobočku v americkém Pittsburghu a snaží se prorazit na americký trh.

HN: V oblasti kybernetické bezpečnosti se pohybujete už skoro 30 let. Jak se za tu dobu proměnily hrozby digitálního světa?

Je to především o růstu objemu dat a jejich hodnoty. Přenáší se stále větší množství informací. S tím rostou nároky na jejich zabezpečení. Vidíte například, že prezidentské volby v USA šlo snadno ovlivnit přes sociální média. Hrozí, že brzy nebudeme vědět, zda ti, kdo ve volbách rozhodovali, byli voliči, nebo za ně rozhodl někdo jiný.

HN: Když chcete voliče při hlasování ovlivnit, jak to lze udělat?

Například přes elektronická média. Samozřejmě že šli a hlas do urny hodili sami. Do jaké míry jim však mohlo být jejich rozhodnutí podsunuto? O lidech někdo sbírá určité informace. Nemusí to být data o konkrétních osobách, ale data o společnosti jako celku a zájem o ně je velký. Tím po nich roste poptávka. Roste-li poptávka, zvyšuje i nabídka. Jsou to otázky na etickém a právním pomezí, kterými se společnost bude muset zabývat.

Související

HN: Vaše firma působí už čtyři roky na trhu v USA. Uvědomují si Češi tato rizika ve srovnání s Američany?

V Česku bude velkým hybatelem změn spojených s bezpečností elektronických dat až GDPR (evropské nařízení o ochraně osobních údajů – pozn. redakce). Ve spoustě společností teprve otevírá tuhle myšlenku. Dosud na to firmy nedbaly. Říkaly si – kdo by chtěl naše data a proč by je chtěl? Zatím na ně nikdo ani nevyvíjel tlak. Myslím si, že se to kvůli GDPR velmi dynamicky změní.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru