Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii (EU) v lednu meziročně stoupl o 7,1 procenta na 1,25 milionu vozů. Obrátil se tak prosincový trend, kdy kvůli nižšímu počtu pracovních dní prodej poklesl o 4,9 procenta. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Nárůst prodeje zaznamenaly na začátku roku téměř všechny hlavní evropské trhy s výjimkou Británie. V tomto druhém největším evropském odbytišti se prodalo méně vozů už desátý měsíc v řadě, v lednu pokles činil 6,3 procenta. Částečně je to způsobeno kampaní proti naftovým vozům, uvedla agentura Reuters.

Německo a Španělsko vykázaly nárůst o 11,6 procenta, respektive o 20,3 procenta. Slabší jednociferné růstové hodnoty udává Francie a Itálie.

V České republice se prodej nových osobních vozů podle ACEA zvýšil o 11,5 procenta na 23 219 vozů. Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v lednu v zemích EU meziročně stoupl o 21,6 procenta na 61 337 vozů. Tržní podíl značky se zvýšil ze 4,3 na 4,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru