Když cestovat, tak na kole. Podle Vítězslava Dostála je to ideální dopravní prostředek. On sám s ním dokázal jako první Čechoslovák objet před dvaceti roky celý svět. I v současné době se dokáže řádně opřít do pedálů. Má prý tak co nejblíže k pamětihodnostem, přírodě a hlavně lidem na všech kontinentech.

Už jako malý kluk měl jasno o cestování. Z vyprávění rodičů ví, že v šesti letech dostal kolo značky Pionýr a žluté tričko, protože v té době se všichni kluci chtěli podobat slavnému cyklistovi Janu Smolíkovi. "Oblékl jsem triko, nasedl na kolo a místo na Závod míru jsem prohlásil, že se vydávám na dalekou cestu do Afriky. Pravděpodobně pod vlivem Hanzelky a Zikmunda. Samozřejmě jsem jel za humna."

Jako mladík se Dostál věnoval aktivně triatlonu, ale ne a ne stanout na stupních vítězů. Vždy se pohyboval na závodech mezi šestým až devátým místem. A protože má v sobě zakódovanou touhu po vítězství, rozhodl se, že křoví dál dělat nebude.

"Někde v sobě jsem měl uschované přání cestovat, poznávat nové země. Přesně si vzpomínám, jak jsem v rámci tréninku běžel do sousední vesnice, drobně sněžilo a já si tak přemýšlel. Najednou stejně jako ten sníh se snesl nápad, že by bylo dobré tu fyzičku v něco převtělit," vzpomíná na prosinec 1984. "Chtěl jsem vždycky spojit sport a cestování, a tak jsem se rozhodl pro cestu kolem světa na kole."

Čechoslováci už byli ve světě osobními auty, náklaďáky, motocykly, Dostálův velký vzor Richard Konkolski obeplul sám zeměkouli na jachtě, ale na kole to do té doby ještě nikdo nedokázal.

USA: Havel otevíral dveře i srdce Američanů

jarvis_5a840e56498e553064c8a048.jpeg
Foto: Shutterstock

Koncem roku 1984 se Vítězslav Dostál rozhodl pro cestu kolem světa na kole. V létě 1987 a 1988 vyjel k Jadranu, v roce 1989 do Barcelony. "Cestou zpět ze Západu jsem si koupil ve Švýcarsku za 16 franků mapu USA. Při kontrole na rakousko-českoslo­venské hranici jsem si jen přál, aby mi ji nezabavili. Byla to pro mě nejcennější věc," říká. Doma ji rozbalil a začal plánovat další cestu. Do USA vyjel v roce  1990.

"Přiletěl jsem do Los Angeles, a protože tehdy bylo Československo populární, Američané znali Václava Havla, tak mě halou vyprovázel letištní zřízenec a ptal se, kam mám namířeno. Když jsem mu to řekl, tak venku ukázal rukou do vzduchu a řekl: tam je New York."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.