Růst cen zboží a služeb v České republice v lednu pravděpodobně zpomalil, mimo jiné kvůli sílící koruně, která snižuje ceny dováženého zboží. Ukázal to průzkum HN mezi analytiky. Data nejspíš také potvrdí, že tuzemskou ekonomiku čeká letos ještě alespoň jedno zvýšení úrokových sazeb.

Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci za leden ve středu v 9 hodin. Průměr odhadů devíti analytiků oslovených v anketě HN stanovil lednovou meziroční míru inflace na 2,2 procenta, z prosincových 2,4 procenta. Za zpomalením je podle ekonomů mírnější růst cen potravin a pokles cen pohonných hmot. Proti tomu působilo například zvýšení cen elektřiny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Analytici sledující českou ekonomiku předpokládají, že inflace v lednu zpomalila. Vyplývá to z ankety HN.
  • Průměr odhadů devíti analytiků stanovil lednovou meziroční míru inflace na 2,2 procenta, z prosincových 2,4 procenta. Data zveřejní statistický úřad ve středu.
  • Podle analytiků také tuzemský HDP loni vzrostl o 4,5 procenta. ČTÚ údaj zveřejní v pátek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.